درخواست کارگران هفت تپه و مردم منطقه برای لغو فوری خصوصی سازی

در بیست و دومین روز تحصن و اعتصابات کارگری در شرکت نیشکر هفت تپه، جمعی از کارگران و اهالی منطقه هفت تپه روز دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ با تنظیم نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس، قوه قضائیه و دولت ضمن تشریح وضعیت کارخانه و کارگران شرکت نیشکر هفت تپه ضمن انتقاد از خصوصی سازی این شرکت مادر تخصصی و وضعیت پیش آمده برای کارگران پس از این اقدام دولت، آن را خلاف قانون و مصلحت جامعه و نابود کننده معیشت مردم منطقه اعلام کردند.

نویسندگان و امضاکنندگان این نامه با دو پیشنهاد ضمن درخواست لغو خصوصی این مجتمع صنعتی و اجرای یکی از این دو راه، رفع مشکلات این شرکت و کارگران و اهالی منطقه شدند. متن این نامه که توسط کانال مستقل کارگران هفت تپه منتشر شده را در ادامه بخوانید:

به نمایندگان مجلس، قوه قضائیه و دولت

موضوع: درخواست کارگران هفت تپه و مردم منطقه برای لغو فوری خصوصی سازی

با سلام؛ همانطور که می دانید بار قبل که چند تن از همکاران ما قصد سفر به تهران و ملاقات با کمیسیون اجتماعی مجلس را داشتند در میانه راه دزدیده و بازداشت شدند که این دستگیری با اعتراض شدید از سوی کارگران هفت تپه مواجه شد و موجی از خشم و کینه و اعتراض را در میان همکاران ما برانگیخت.

مایلیم از این طریق و بار دیگر اعلام کنیم که اکثریت قریب به اتفاق همکاران ما در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با مساله خصوصی سازی مخالفت جدی دارند. هرگز امکان نخواهد داشت که خصوصی سازی از سوی چند هزار کارگر هفت تپه و یعنی بالغ بر بیست و پنج هزار نفر خانواده کارگری و ده‌ها هزار نفر دیگر در منطقه که از طریق این مجتمع امرار معاش میکنند مورد قبول قرار بگیرد. حضور شرکت خصوصی در مالکیت این شرکت برای همیشه یکی از سرچشمه های تنش و دردسر و تشدید فقر و فلاکت و عدم امنیت شغلی است.

برخلاف ادعای برخی مقامات در اظهار نظرات مختلف، ما تنها با نحوه خصوصی سازی و فقط با اسدبیگی فاسد و اختلاسگر مشکل نداریم؛ بلکه اساسا واگذاری یک شرکت مادر و ملی به بخش خصوصی خلاف قانون و خلاف مصلحت جامعه و نابود کننده معیشت مردم منطقه است.

بدین‌وسیله و بار دیگر برای تاکید بر خواسته های این خانوار چندین هزار نفری در هفت تپه و منطقه اعلام میداریم که ما خواهان انجام یکی از پیشنهادات زیر هستیم:

۱- واگذاری شرکت به بخش دولتی با نظارت کامل کارگران بر تولید، فروش و فعالیت مالی-فنی-اقتصادی. در میان کارگران هفت تپه دو پیشنهاد جدی دیگر نیز وجود دارد.

۲- پنجاه و یک درصد سهام شرکت به کارگران واگذار شود و چهل و نه درصد آن به دولت

۳- صد درصد سهام شرکت به یک شرکت تعاونی کارگری متشکل از کارگران هفت تپه واگذار شود

ما با هر شکل، وضعیت یا پیشنهاد دیگری مخالفت داریم. مادامی که این تخلف در واگذاری شرکت به بخش خصوصی رفع و جبران نشود هفت تپه همیشه دارای مشکلات لاینحلی خواهد بود که با هیچ قرص مسکنی قابل درمان نیست. برای حل ریشه ای مشکلات در هفت تپه و کل منطقه، لازم است که یکی از پیشنهادات فوق اجرا شود.

ما از موضع چند تن از سخنگویان کارگران هفت تپه در مورد لغو کامل و سریع خصوصی سازی در نیشکر هفت تپه حمایت می‌کنیم و ضمن حمایت از این موضوع اعلام می‌کنیم که لغو خصوصی سازی خواسته همه ماست.

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 − 15 =