نوشین جعفری آزاد شد

«نوشین جعفری»، عکاس تئاتر و سینما غروب دوشنبه ۲۲ مهرماه آزاد شد. او در تاریخ ۱۲ مرداد ماه به دلایل نامشخصی از سوی حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود و تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

نوشین جعفری مدتی پس از بازداشتش با انتشار یک فایل صوتی از داخل زندان نشان داد که تحت فشار بازجویانش برای اعترافات اجباری است. در این فایل صوتی خانم جعفری با گریه و خواهش از دوستش شیوا نظرآهاری می‌خواهد تا او را نجات دهد. خانم نظرآهاری که برای ادامه تحصیل در خارج از ایران ساکن است پس از گرفتن این پیام صوتی که به تلفن او فرستاده شده آن را در تاریخ ۳۰ مرداد ۹۸ در توییتر خود پخش کرد.

سخنگوی قوه قضاییه ایران دلیل بازداشت او را «اهانت به سیدالشهدا و عزاداری» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان کرد. بااین حال این مقام قضایی هیچ توضیحی نداد که مصداق‌های این اتهامات چیست.

در همان روزهای نخست بازداشت او برخی از کاربران «ارزشی» در توییتر بازداشت نوشین جعفری را به حساب کاربری «یار دبستانی»  نسبت دادند. این کاربران معترض بودند که این حساب توییتری به ارزش‌های دینی توهین کرده است.

با این حال بارها «شهرزاد جعفری» و دوستان و همکاران او ارتباط این عکاس حرفه‌ای را به این حساب توییتری رد کردند.

شهرزاد جعفری خواهر او تنها کسی بود از افراد خانواده که در توییترش درباره وضعیت او اطلاع رسانی می‌کرد. او پس از پخش شدن پیام صوتی خواهرش در توییتر خود نوشت: #نجات_نوشین #نوشین_جعفری صدای خواهرم: #نجاتم_بدین_از_اینجا ما نگران حالِ نوشین هستیم … چندین روز است از نوشین بی خبریم … چه کسی پاسخ گوست؟! خانواده ی من درخواست رسیدگی #عادلانه به این مسئله را از #قوه_قضاییه و #نمایندگان_مجلس دارند.

اما شهرزاد جعفری نیز در تاریخ ۱۰ شهریور ماه  برای مدتی بازداشت شد.

هنوز اتهام نوشین جعفری، عکاس تئاتر و سینما مشخص نشده است. با این حال او تقریبا پس از سه ماه بازداشت در سلول انفرادی زندان اوین آزاد شده است. او پیش از این‌که به عکاسی روی بیاورد مدتی خبرنگار روزنامه اعتماد بود.

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

ده − 2 =