تعیین وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی برای آزادی اسماعیل بخشی

به دنبال آزادی جمعی از فعالان کارگری و احتمال آزادی موقت اسماعیل بخشی با قید وثیقه، فرزانه زیلابی، وکیل «اسماعیل بخشی»، کارگر بازداشت شده در اعتراضات شرکت نیشکر هفت تپه اعلام کرد: «موکلم امروز آزاد نمی‌شود. باید تشریفات مربوط به وثیقه‌ای که ارائه کرده، انجام شود».

به گفته فرزانه زیلابی: «در ابتدا وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی برای موکلم در نظر گرفته شد. با مخالفت ما و لوایحی که در مورد تقلیل وثیقه ارائه شد، با تصمیم قضات دادگاه تجدید نظر میزان وثیقه به ۷۵۰ میلیون تومان کاهش یافت. موکلم با ارائه این وثیقه آزاد می‌شود.»

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «محمد مقیسه»، روز ۱۷ شهریورماه سال جاری حکم متهمان پرونده اعتراضات شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه را صادر کرد. بر اساس حکم قاضی مقیسه، «اسماعیل بخشی» به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق، «محمد خنیفر» به ۶ سال حبس تعزیری، «سپیده قلیان»، «امیر امیرقلی»، «امیرحسین محمدی فرد»، «ساناز الهیاری» و «عسل محمدی» هرکدام به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در مردادماه سال جاری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

اسماعیل بخشی ۹ مهرماه سال جاری همراه با «امیرحسین محمدی فرد»، «ساناز الهیاری» و «امیر امیرقلی» از زندان به دادگاه انقلاب منتقل شد. در جریان حضور متهمان پرونده در دادگاه، قاضی مقیسه با صراحت اعلام کرد:«احکام صادره علیه متهمان پرونده هفت‌تپه بسیار خدا پسندانه و عادلانه بوده و با صدور این حکم‌ها آخرت خود را خریده‌ام.»

در صورت تائید حکم اسماعیل بخشی و اجرای ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۷ سال حبس تعزیری از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به‌قصد اقدام علیه امنیت ملی» در ارتباط با او قابل‌ اجرا خواهد بود.

منبع: ایران‌وایر

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − هشت =