گزارشی از اعتراضات سراسری در استان خوزستان در گفتگویی با کریم دحیمی/ فایل صوتی

اعتراضات سراسری در استان خوزستان

اعتراضات به گران شدن قیمت بنزین از روز جمعه ۲۴ آبان ماه در استان خوزستان آغازشده است و گفته می‌شود که کماکان نیز در برخی از شهرها و مناطق دیگر این استان ادامه دارد.

این اعتراضات در خرمشهر  آغاز و سپس به دیگر شهرهای این استان گسترش پیدا کرد و در اکثر مناطق به خشونت کشیده شد. در شهرهای بهبهان، خرمشهر، آبادان، اهواز، ماهشهر و  شهر چمران تعدادی زیاد از معترضین که در بین آن ها چند زن و کودک نیز حضور داشته‌اند کشته، زخمی و یا بازداشت‌شده‌اند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر در این رابطه در گفتگویی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «آغاز اعتراضات در خوزستان از خرمشهر آغاز شد و در همان روز  اول  شش نفر در خرمشهر و یک نفر در آبادان کشته شدند که هویت پنج تن این افراد تاکنون احرازشده است. در ماهشهر چند شهر و منطقه در کنار هم قرار دارند که این اعتراضات در آنجا نیز در جریان بود که همگی این اعتراض ها در آمارهای داده شده به نام شهرستان ماهشهر عنوان شده است.»

آقای دحیمی در ادامه افزود:‌ «روز ۲۷ آبان ماه نیز برخوردی که در اطراف ماهشهر  و در شهر چمران و  شهرک طالقانی رخ‌داده است در واقع به این شکل بوده است که این دو منطقه از مناطق کوچکی هستند و در آنجا فرمانداری و یا استانداری و… وجود ندارد و مردم تجمعاتشان را در مقابل نهادهای امنیتی، انتظامی و یا دفتر امام‌جمعه انجام داده بودند. هنگامی‌که  معترضین نزدیک این اماکن می‌شوند به آن‌ها تیراندازی می‌شود و نیروهای امنیتی از یگان‌های ویژه درخواست کمک می‌کنند که متأسفانه در این دو منطقه کوچک حدود بیست نفر کشته می‌شوند که در بینشان هویت دو زن و یک نوجوان نیز تاکنون احرازشده است.»

به گفته این فعال حقوق بشر در بندر امام و بندر ماهشهر هشت نفر کشته شدند که این آمار کشته‌شدگان از طریق یکی از مأموران نیروی انتظامی به‌دست آنها رسیده است.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان از تجمعات اعتراضی در ۱۵ شهر این استان خبر داده است. منابع رسمی روز گذشته دستگیری ١٨٠ نفر را در استان خوزستان تأیید کرده بودند. همچنین برخی از خبرگزاری های داخلی از کشته شدن شهروندان در این استان خبر داده‌اند.

 

به‌روز‌رسانی آمار کشته شدگان در شهرهاى جنوب غرب ایران از ۲۴ آبان تا ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۸

محمره(خرمشهر):

١-میثم عدگى پور ۳۰ ساله
٢- خالد منیعات فرزند وهاب
٣- على غزلاوی ۱۲ ساله
۴-میلاد حمیداوی
۵- دو نفر از منطقه کوت الشیخ

آبادان:

١- على بغلانى فرزند طاهر

اهواز:

١- حمزه سوارى ۲۲ ساله فرزند فاضل از اهالى کوى رمضان
٢-محمد رضا عسافى زرگانى ۲۰ ساله منطقه زرگان

بهبهان:

١-محمدحسین قنواتی
۲-احسان عبدلله‌نژاد
۳- مهرداد دشتى زاده
۴-محمود دشتی‌زاده
۵-احمد حشم‌دار

شهر جراحى(شهرک چمران) شهرستان ماهشهر

١-احمد خواجه آلبوعلى(دریس)
٢-یک جوان که نام خانوادگى او …..حطاوى فرزند عبدالله
٣- قاسم باوى فرزند منصور
۴-محمد خالدى
۵-عدنان هلالى
۶- خانم…. همسر مختار عتقی(نام خانم نامعلوم)

شهرک طالقانى شهرستان ماهشهر

١- عباس عساکره
٢- یوسف خالدى
٣-منصور دریس
۴- مجتبى عبادی

شادگان:

تعداد کشته شدگان ۴ نفر مخابره شده از هویت آنها اطلاعى در دست نیست

ماهشهر بندرامام:

۸ نفر از کشته شدگان در بیمارستان نرگس ماهشهر مشاهده شدن

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

2 + 15 =