اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه شهر شوش را تعطیل کرد

منابع خبری کارگری خبر از تعطیلی کامل شهرستان شوش در اثر اعتصاب کارگران «شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه» دادند.
«کمپین دفاع از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه و زندانیان ترقی‌خواه» با اعلام خبر تعطیلی کامل شهرستان شوش بر اثر اعتصاب سراسری کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه نوشت: «کارگران هفت‌تپه به عنوان گل سرسبد جنبش کارگری، باز راه را نشان دادند. قدرت کارگر و اعتصاب کارگری را نشان دادند. نشان دادند وقتی پای کارگر و اعتصاب کارگری در میان باشد، قدرت مردم محروم، قدرت دانشجو، معلم، کارمند، زنان آزادی‌خواه و… در مقابل مستبدین حاکم صد برابر می‌شود.»

کارگران نیشکر هفت‌تپه در هفته جاری و در ادامه اعتراضات خود، صبح روز یک‌شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸با تجمع مقابل فرمانداری، برای سیزدهمین روز پیاپی به اعتراض و تجمع خود ادامه دادند. آن‌ها در این تجمع، ضمن سر دادن شعار علیه خصوصی‌سازی، به انتقاد از وعده‌های محقق نشده مسوولان دولتی پرداختند. کارگران معترض که مقابل فرمانداری تجمع کردند، گفتند که خواستار بازگشت به کار تمامی کارگران اخراج شده و تمدید قرارداد همه آن‌ها هستند.

در دور تازه اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه که از یازدهم آبان‌ ۱۳۹۸ آغاز شد، کارگران خواستار خلع ید از بخش خصوصی و «امید اسدبیگی»، مالک این واحد تولیدی هستند. خواسته کارگران معترض، «بازگشت به کار تمامی کارگران اخراج شده»، «پایان پرونده سازی برای کارگران» و «واگذاری ۴۹ درصد سهام به کارگران شاغل و بازنشسته» اعلام شده است.

امید اسدبیگی، مالک این کارخانه روز ۳۱ شهریور ۱۳۹۸، ۲۰ تن از کارگران را تحت عنوان «پایان قرارداد»، اخراج کرد. ولی با برگزاری تحصن و تجمع کارگران، ۱۷ تن از کارگران اخراج شده به کار خود بازگشتند. اما با بازگشت به کار «محمد خنیفر» که در دادگاه انقلاب به پنج سال زندان محکوم شده است و دو تن دیگر از کارگران موافقت نشده است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

19 − 2 =