تظاهرات منع خشونت علیه زنان در استانبول با دخالت و خشونت پلیس به پایان رسید

نزدیک به دو هزار نفر در تظاهراتی که به مناسبت روز منع خشونت علیه زنان در استانبول برگزار شد، شرکت کردند. پلیس با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی این تجمع را بر هم زد. سال پیش ۴۴۰ زن در ترکیه به دست مردان به قتل رسیدند.

روز دوشنبه (۲۵ نوامبر) در شهر استانبول هم مانند بسیاری از شهرها در سراسر جهان، تجمعی به مناسبت روز منع خشونت علیه زنان بر پا شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه تقریبا ۲۰۰۰ تن که بیشتر آنها را زنان تشکیل می‌دادند، در این تظاهرات که در مرکز شهر استانبول برپا شد، شرکت کردند.

تظاهرکنندگان که از خیابان استقلال این شهر می‌گذشتند، از جمله پلاکاردهایی با نام زنان به قتل رسیده در ترکیه در دست داشتند.

به گفته عایشه بایکال، یکی از شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، حاضران در این تجمع علیه “دشمن زنان” و برای “پایان قتل زنان” به خیابان آمدند. یکی دیگر از زنان شرکت‌کننده جوان در این تظاهرات به “افزایش چشمگیر آمار قتل زنان” اشاره کرده و از اینکه در این مورد بحثی در نمی‌گیرد و افکار عمومی را درگیر نمی‌کند، شاکی است.

نیروهای پلیس در استانبول این تظاهرات را با استفاده از گاز اشک‌آور علیه تظاهرکنندگان و گلوله‌های لاستیکی بر هم زدند.

خشونت علیه زنان در ترکیه مشکلی شایع است.

در ماه اوت سال جاری قتل زنی جوان جنجال زیادی در این کشور برپا کرد. شوهر پیشین این زن او را در مقابل چشمان دختر ده ساله‌اش در رستورانی در قیریق قلعه با ضربات چاقو به قتل رساند. قاتل به حبس ابد محکوم شد.

بر پایه اطلاعات یک گروه مدافع حقوق زنان در ترکیه، در سال گذشته بیش از ۴۴۰ به دست مردان به قتل رسیده‌اند که در بیش از ۱۱۰ مورد، قتل به دست همسران رخ داده است. گروه‌های فعال در حقوق زنان در ترکیه، سیستم قضایی این کشور را در این مسئله مقصر می‌دانند. آنها می‌گویند، مجازات‌های تعیین شده برای متهمان به اعمال خشونت علیه زنان تناسبی با جرم ندارد و بسیار سبک تلقی می‌شود.

منبع: دویچه وله فارسی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × یک =