معاون وزیر بهداشت: سالانه ۳۳هزار نفر در ایران به‌دلیل آلودگی هوا می‌میرند

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد سالانه ۳۳ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و در سال ۹۷ مرگ ۳ هزار شهروند بالای ۳۰ سال تهران بر اثر آلودگی هوا بوده است. به گفته او آلودگی هوا در سال هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار به ایران تحمیل می‌کند.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه‌شنبه ۱۲ آذر اعلام کرد سالانه مرگ بیش از ۳۳ هزار نفر در ایران متأثر از آلودگی هواست.

علیرضا رئیسی در مورد عوارض آلودگی هوا بر سلامت شهروندان گفت:

«در کلان‌شهرها، آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از ۲,۵ میکرون وارد ریه و بافت بدن افراد می‌شود و عوارض زیادی به وجود می‌آورد.»

رئیسی درباره آمارهای سال گذشته مرگ و میز شهروندان تهران گفت:

«طبق آمار، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران در سال ۹۷، بالغ بر ۳ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال بود. بیماران مزمن تنفسی ۸۵ نفر، سرطان ریه ۹۶ نفر، بیماران قلبی ۱۰۵۸ نفر و سکته‌های مغزی ۵۲۶ نفر بودند.»

به گفته او آلودگی هوا و غلظت آلاینده‌های هوا به‌رغم کاهش از سال ۹۲ تا ۹۴،  از سال ۹۴ تا ۹۶ سیر افزایشی داشته و اکنون به ۳,۳ برابر حد مجاز جهانی رسیده است. معاون وزارت بهداشت درباره هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هوا گفت:

«هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم تحمیلی ناشی از آلودگی هوا بسیار زیاد است که تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، بازار بخشی از آن است. طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی این هزینه در ایران بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار و برابر با ۲.۴۸ درصد تولید ناخالص ملی است.»

علیرضا رئیسی روز دوشنبه از نامه وزیر بهداشت به شهردار تهران درباره آلودگی هوا خبر داده بود. رئیسی اعلام کرده بود که در برخی مناطق تهران آلودگی هوا گاه تا ۳۰ برابر حد مجاز بالا می‌رود و در استان‌های فارس، اصفهان و خوزستان نیز مشکل آلودگی هوا وجود دارد. او هشدار داده بود که آلودگی هوا ممکن است باعث تشدید ابتلا به بیماری آنفولانزا شود.

موج آلودگی هوا در هفته‌های گذشته با موج ابتلا به نوع کشنده بیماری آنفولانزا همراه شده است و طبق اعلام علیرضا رئیسی تاکنون ۴ هزار نفر به‌دلیل ابتلا به این بیماری بستری شده‌اند.

منبع: رادیو زمانه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 5 =