افزایش چهار برابری کودک همسری در برخی مناطق ایران

محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد پس از افزایش وام ازدواج به ۳۰ میلیون تومان، کودک همسری در برخی از نقاط ایران چهار برابر شده است.

این مقام ارشد تسهیلات ازدواج را گامی در جهت افزایش ازدواج در کشور نمی‌داند. این در حالی است که نهاد ارائه کننده  تسهیلات ازدواج برای برخورداری از این وام، محدودیت سنی اعمال نکرده  و به زعم کارشناسان راه را برای سواستفاده از کودکان باز گذاشته است.

به گفته تندگویان والدین تهی‌دست در مناطق محروم که بعضا از فقر فرهنگی نیز رنج می‌برند، در پی افزایش وام ازدواج فرزندان زیر سن خود را “معامله می‌کنند.”

معاون وزارت جوانان و ورزش روز سه‌شنبه ۱۹ آذر در گفت‌وگویی با ایسنا ناخشنودی خود را از افزایش وام ازدواج و شرایط بازپرداخت آن اعلام کرد و افزود این اقدام نه تنها به افزایش نرخ ازدواج کمکی نکرده، بلکه زمینه رشد آسیب‌های اجتماعی را فراهم کرده است.

تندگویان  درمورد سوء استفاده از تسهیلات ازدواج هشدار داد و گفت: «آمارها نشان می‌دهد که بعد از افزایش وام ازدواج، کودک همسری نیز در برخی نقاط به شدت افزایش یافته و حداقل نسبت به سال گذشته [سال ۹۷] این موضوع در برخی نقاط کشور تا چهار برابرافزایش داشته است.»

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج + 12 =