برایان هوک: «جمهوری اسلامی به جای تامین منافع مردم، در حال صدور انقلاب است»

برایان هوک در شورای روابط خارجی آمریکا گفت جمهوری اسلامی ۴۰ سال وقت داشت که اقتصاد ایران را سامان دهد اما منابع کشور را برای صدور انقلاب صرف کرد. او افزود که رژیم ایران تنها زبان فشار اقتصادی را می‌فهمد.

مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) در شورای روابط خارجی سخنرانی کرد و دست‌های خالی حاکمیت ایران را از دستاوردهای “فشار حداکثری” دانست. او گفت: «حکومت ایران یا باید پول چاپ کند یا پرداخت دستمزدها را به تعویق بیندازد.»

او با اشاره به تحریم‌های تازه و کوچک شدن بخش نفت، تاکید کرد که رژیم جمهوری اسلامی بیش از این تاب تحمل فشارهای اقتصادی را نخواهد داشت: «جمهوری اسلامی دیگر نمی‌تواند شرکت‌های زیان ده را نگاه دارد… دیگر راهی برایش نمانده است.»

هوک در این سخنرانی آماری در ترسیم وخامت اوضاع اقتصادی ایران ارائه کرد و گفت: «تحریم‌ها کاستی‌های ساختاری اقتصاد ایران را آشکار کرده است… اقتصاد ایران به دزدسالاری تبدیل شده است.» او عنوان کرد که مقامات ایران به دلیل تحریم‌ها تنها به ۱۰ درصد از ۱۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی این کشور دسترسی دارند و بر همین اساس، میزان درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه سال ۹۹ را “خواب و خیال” نامید. او قبلا گفته که تحریم نفتی ایران سالانه ۵۰ میلیارد دلار به این کشور زیان می‌زند.

مسئول امور ایران در وزارت‌خارجه دولت ترامپ گفت: «تحریم‌ها باعث شدند که ملاها از منابع مالی مورد نیاز برای استفاده در سایر کشورها محروم و فساد در داخل کشور نیز آشکار شود.»  هوک افزود که رهبر ایران بین دست برداشتن از سیاست منطقه‌ای “بی‌ثبات کننده” و فروپاشی اقتصادی، دومی را انتخاب کرده است. او اعلام کرد که آمریکا به شرط عادی شدن رفتار ایران و تغییر سیاست منطقه‌ای این کشور، تحریم‌ها را بر می‌دارد.

هوک هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که سیاست فشار حداکثری باعث شود که رژیم ایران تصمیم‌های بهتری بگیرد. او گفت: «می‌گفتند اگر ما فشار اقتصادی را زیاد کنیم مردم ایران پشت رژیم می‌ایستند اما دیدیم که برعکس شد.»

یک روز پیش از سخنرانی هوک، ایالات متحده در راستای سیاست فشار حداکثری علیه ایران، چند شرکت ایرانی فعال در حوزه حمل و نقل را به فهرست تحریم‌ها افزود. با این همه، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که تبادل زندانیان بین تهران و واشنگتن، به گفت‌وگوی دو کشور برای توسعه امور کنسولی منجر شود و پیش درآمد اتفاقات خوب در آینده باشد.

برایان هوک در شورای روابط خارجی آمریکا، در حمایت از اعتراضات سراسری مردم در ماه آبان هم‌چنین گفت: «…رژیم ایران مردم خودش را اوباش خواند اما اوباش واقعی آنهایی هستند که به معترضان شلیک کردند.»

او اشاره کرد که جمهوری اسلامی می‌خواست آمریکا را با سرنگون کردن پهپادش به یک تله نظامی بیندازد: «اما نقشه‌اش با خویشتنداری پرزیدنت ترامپ نگرفت.» او عنوان کرد که جنگ آخرین چیزی است که دولت آمریکا به دنبال آن است: «اما پاسخ ما به هر گونه حمله سخت خواهد بود.»

هوک در بخشی از سخنرانی خود با تاکید بر آتش زدن پوسترهای خامنه‌ای در اعتراضات اخیر ایران گفت: «… حتی یک مورد دیده نشد که مردم معترض آمریکا را مسئول بدانند و پرچم این کشور را آتش بزنند… کسی عکس ترامپ را آتش نزد اما دیدیم که عکس‌های خامنه‌ای را سوزاندند.»

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 + 13 =