وزیر خارجه آمریکا خواستار آزادی فوری پدر و مادر پویا بختیاری شد

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در پیامی در توئیتر دستگیری پدر و مادر پویا بختیاری را به شدت محکوم کرد و خواستار آزادی فوری آن‌ها شد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه سوم دی ماه در این پیام گفت: «زمان آن فرا رسیده که جامعه جهانی گردهم آمده و در کنار مردم ایران بایستد و رژیم را پاسخگو نگه دارد.»

پس از احضار والدین پویا بختیاری، یکی از جان باختگان اعتراضات آبان ماه، به وزارت اطلاعات برای جلوگیری از برگزاری مراسم چهلم فرزندشان، این بار برخی خبرگزاری‌های ایران بامداد سه شنبه ۳ دی ماه گزارش داده‌اند که «خانواده پویا بختیاری»، بازداشت شده‌اند.

این خبر به نقل از یک منبع مطلع در حالی منتشر شده که هیچ جزئیاتی از چگونگی و این که چه تعداد از خانواده پویا بختیاری بازداشت شده‌اند، اعلام نشده است.

پیش از این منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری روز شنبه ۳۰ آذرماه، اعلام کرده بود که او و همسرش در رابطه با برگزاری مراسم چهلم فرزندشان پویا بختیاری به وزارت اطلاعات فراخوانده شده‌اند و از آن‌ها خواسته شده است تا مراسم چهلم فرزند خود را برگزار نکنند.

پیشتر شماری از مادران و اعضای خانواده‌های جان‌باختگان سیاسی و مدنی در ایران با انتشار بیانیه‌ای، ۵ دی را به عنوان روز ادای احترام به کشته‌شدگان آبان ماه اعلام کردند.

در آستانه برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان آبان ماه در پنجم دی، به نظر می رسد موج جدیدی از فشارهای امنیتی نیز آغاز شده است. گزارش‌ها در شبکه های اجتماعی حاکی از آن است که مریم کریم بیگی، خواهر مصطفی کریم بیگی یکی از کشته شدگان حوادث پس از انتخابات سال ۸۸ ، نیمه شب گذشته توسط نیروهای امنیتی مورد بازجویی قرار گرفته است.

همچنین گفته می شود که موبایل و مدارک شناسایی او ضبط شده و پلاک ماشینش را نیز ماموران کند‌ه‌اند. گزارش‌ها حاکی است که ماموران به او گفته‌اند برایش پرونده قضایی تشکیل شده است.

این فشارها در شرایطی است که در آستانه چهلم درگذشت جانباختگان اعتراضات جمهوری اسلامی هنوز از انتشار آمار دقیق از کشته شدگان این اعتراضات سر باز می زند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

منبع: صدای آمریکا

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

14 + 14 =