یک ماه بی خبری از یاشار و کاوه دارالشفاء

یاشار دارالشفاء و کاوه دارالشفاء بیش از یک ماه است که در بازداشتگاه اوین نگهداری می‌شوند. مسئولان قضایی و امنیتی از پاسخگویی و توضیح به خانواده دارالشفاء در باره دلیل بازداشت این دو برادر خودداری می‌کنند. به گفته اعضای خانواده، یاشار در آخرین روز آذر در تماس تلفنی کوتاه به خانواده خبر داده که در زندان اوین تحت بازجویی است اما از کاوه خبری ندارد.

ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران بامداد ۳۰ آبان یاشار دارالشفاء، ، دانشجوی دوره دکتری و پژوهشگر اقتصاد سیاسی را با خشونت دستگیر و به زندان اوین منتقل کردند. تنها پنج روز پس از بازداشت یاشار، ماموران صبح ۴ آذر کاوه دارالشفاء، را هم  بازداشت کردند.

برپایه اظهارات منابع نزدیک به خانواده دارالشفاء، یاشار دارالشفاء شامگاه ۳۰ آذر، پس از یک‌ماه بی‌خبری در تماس تلفنی کوتاه به خانواده خبر داده که حالش خوب است.

او پیش از این هم در تماس تلفنی اطلاع داده بود که در زندان اوین، تحت بازجویی وزارت اطلاعات قرار دارد. با وجود دستگیری یاشار دارالشفاء و چندین فعال دانشجویی دیگر، مسئولان وزارت علوم ایران بازداشت گسترده دانشجویان پس از اعتراضات به گرانی بنزین در آبان را تکذیب می‌کنند.

کاوه دارالشفایی نیز از زمان بازداشت تنها یک‌بار موفق به تماس تلفنی با خانواده شده و به آنها اطلاع داده است که در زندان اوین و تحت بازجویی وزارت اطلاعات قرار دارد.

کاوه دارالشفاء پیش از این، در اردیبهشت ۱۳۹۳، هنگامی که یاشار در زندان اوین نگهداری می‌شد، برای یک دوره کوتاه بازداشت شد.

یاشار دارالشفاء، فعال دانشجویی و پژوهشگر مطالعات مارکسیستی پیش از این  ۱۳ آبان ۱۳۸۸ و ۱۵ بهمن ۱۳۸۸ همراه با دیگر اعضای خانواده خود در منزل بازداشت و به مدت ۳۲ روز در زندان اوین محبوس شده بود.

پس از آن ابوالقاسم صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران مرداد ۱۳۸۹ دارالشفاء را به اتهام «اجتماع و تبانی، اقدام علیه امنیت ملی و توهین به رئیس‌جمهوری» به هفت سال زندان محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر به پنج و نیم سال حبس تعزیری تغییر کرد.

منبع: رادیو زمانه

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

12 + 9 =