رضوان مقدم در برنامه فراسوی گذار به دموکراسی و داد؛ “اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ نشانه یک «نه» بزرگ به حاکمیت بود”-بخش دوم

فراسو دریچه‌ای است برای رساندن صدای کنشگران مدنی که امکان بیان نظرات آن‌ها در ایران وجود ندارد و توسط مجموعه گذار «سامانه دموکراسی و داد» با مدیریت رضا بدیعی ضبط و اجرا می‌شود.

در این بخش صحبت‌های رضوان مقدم، پژوهشگر، فعال حقوق‌ بشر و حقوق زنان، در برنامه فراسوی روز یک‌شنبه ۲۹ دسامبر ۲۰۱۹ ( ۸ دی‌ماه ۱۳۹۸) آمده‌است که در دو بخش منتشر شد.

رضوان مقدم در بخش اول در ارتباط با اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۹۸ و تحولات پیرامون آن صحبت کرد.

در بخش دوم این برنامه به صورت مشخص‌تر و مفصل‌تری در خصوص جنبش‌ سراسری آبان‌ گفتگو شد.

خانم رضوان در این خصوص گفت: «وقتی گفته می‌شود که توده‌های مردم برای نان به خیابان‌ها آمدند نشان از بی‌کفایتی حکومت دارد چرا که این حکومت هنگام سر کار آمدن مدام شعار می‌داد که پول نفت را سر سفره‌های مردم می‌آورد و وعده‌های این چنینی می‌داد، اما اکنون آنچه از جمله فساد، فحشا، اختلاس و … همه در این حکومت هست و مردم سال‌هاست می‌گویند این‌ها را نمی‌خواهند و در واقع این اعتراضات یک نه بزرگ به حاکمیت بود.»

این فعال حقوق زنان در بخشی از صحبت هایش گفت؛ “جمهوری اسلامی به زور سرنیزه حکومت را اداره می‌کند و در پاسخ به ابتدایی‌ترین نیازهای مردم با گلوله پاسخ می‌دهند.”

رضوان مقدم فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی خود را با محوریت مطالبه حقوق انسانی شهروندان ایرانی از پیش از انقلاب آغاز کرده. وی در ابتدای دهه ۶۰ بازداشت و دو سال را در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر برد.

به گفته این فعال حقوق زنان ایرانی، وی از سال ۱۳۶۴ بر موضوع مطالبات زنان ایرانی و فرهنگ‌سازی در این حوزه تمرکز کرده است. او همچنین از جمله فعالان کارزار رفع تبعیض‌های قانونی علیه زنان در ایران، موسوم به «کمپین یک میلیون امضا» است.

توانمندسازی زنان، محیط زیست، اعتیاد، بهداشت و مبارزه با ایدز و مطالبات حقوق بشری و مدنی از جمله موضوعاتی بوده که در چند دهه اخیر این چهره سرشناس ایرانی پیگیری کرده است.

در ادامه فایل‌های صوتی و تصویری مربوط به صحبت‌های رضوان مقدم آمده‌است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

18 + 19 =