زلزله مردم خان‌زنیان فارس را در سرما به کوچه‌ها کشانده است

در دو روز گذشته منطقه خان‌زنیان استان فارس شاهد دو زلزله نسبتاً شدید بود. در پی این زلزله‌ها بیش از ۳۰ پس‌لرزه نیز رخ داده است. مردم در چنین شرایطی خارج از خانه شب‌ای سرد زمستان را سحر می‌کنند. آن‌ها با مشکلات فراوان از جمله کمبود سوخت روبه‌رو شده‌اند.

زلزله دوشنبه هفتم بهمن در خان‌زنیان از توابع شیراز با قدرت ۵,۴ ریشتر ساعت ۱۶ و ۵۸ دقیقه در عمق ۷ کیلومتری رخ داده بود. عصر سه‌شنبه هشتم بهمن ساعت ۱۸ و ۵۴ دقیقه نیز در عمق ۵ کیلومتری همین منطقه زلزله‌ای به قدرت ۵,۱ درجه ریشتر به‌وقوع پیوست و مردم این منطقه را نگران کرد.

رحیم آزادی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: «بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که زلزله ۵,۱ ریشتری خان‌زنیان که سه‌شنبه رخ داد، هیچ‌گونه خسارت مالی و تلفات جانی نداشته است.»

اما به‌گفته عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که حدود ۴۳ روستای این منطقه تحت تأثیر زلزله دوشنبه قرار داشته‌اند و چهار روستا نسبت به سایر روستاها آسیب بیشتری دیده‌اند.

به نقل از رادیو زمانه،  بیش از ۳۰ پس‌لرزه با قدرت مختلف و بعضاً شدید پس از این دو زلزله رخ داده است. اکنون مردم این منطقه از ترس و نگرانی، شب‌های سرد زمستان را خارج از خانه‌های خود، در چادر، کوچه، خیابان و آبادی‌های منطقه سر می‌کنند.

آن‌ها با مشکلات فراوانی از جمله کمبود سوخت مواجه‌اند و تنها با هیزم‌هایی که اگر انبار کرده باشند تن نجات‌یافته از زلزله خود را گرم نگه می‌دارند. این در حالی است که سرمای زمستان امسال در این منطقه نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.

به گفته اهالی منطقه راه بعضی از روستاهای اطراف خان‌زنیان مانند آرندی که بیشترین خسارت را از زلزله نخست دیده از حدود یک هفته پیش به علت کولاک و برف بسته شده است و به همین دلیل برخی اهالی این منطقه ذخایر سوخت‌شان رو به اتمام است و تا عصر روز گذشته (سه‌شنبه) که مسیر آن بازگشایی شد، هیچ سوختی به آن‌ها نرسیده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سیزده + 8 =