اقدامات بین المللی جهت پیگرد غلامرضا منصوری، قاضی فراری – بهمن بامداد

در برنامه این هفته فراسوی گذاراز استبداد اسلامی به دموکراسی و داد، «رضا بدیعی» مدیر سامانه گذار، طی گفتگویی با «بهمن بامداد» کنشگر سیاسی، در رابطه با اقدامات بین المللی جهت پیگرد «غلامرضا منصوری»، قاضی فراری به گفتگو پرداختند.

«بهمن بامداد» در آغاز سخن گفت: « قاضی منصوری بیست سال معاون قوه قضاییه بوده و رئیس دادگاههای جرایم فرهنگی و مطبوعاتی و متهم ردیف نهم پرونده ای است که در آن ۵۰۰ هزار یورو رشوه گرفته و به خارج از کشور گریخته است.»

وی در ادامه افزود: در جریانهای داخل حکومتی هیچ تلاشی جهت انجام کارعادلانه و معقول انجام نمی گیرد، مسئله عدالت نیست بلکه حکومت مافیایی است که از باندهای مافیایی تشکیل شده است. هراز چند گاهی، باندهایی از سران حکومت جابجا شده، عناصر دست دوم را مورد پیگرد قرار میدهند تا بتوانند از هم باج بگیرند و در این بازی همیشه دستگاههای اطلاعاتی نقش پررنگ دارند.

چند روز پیش «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضائیه ایران، از دستگیری «غلامرضا منصوری»، سرپرست سابق دادسرای فرهنگ و رسانه و قاضی پیشین اجراییات شهرستان لواسانات که متهم به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه در پرونده فساد مالی «اکبر طبری» است، خبر داد.

در جلسه اول دادگاه رسیدگی به اتهامات «اکبر طبری» و همدستانش که روز یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ برگزار شد، نماینده دادستان تهران، گفت: متهم ردیف نهم غلامرضا منصوری (قاضی وقت اجرایی لواسان) که از کشور متواری شده است به دریافت رشوه بالغ بر ۵۰۰ هزار یورو متهم است.

قاضی منصوری که سابقه صدور احکام سنگین برای فعالان سیاسی و رسانه‌ای را در کارنامه دارد، سال ۱۳۹۸ به عنوان درمان بیماری صعب العلاج از کشور خارج شد. او با مطرح شدن اتهاماتش در دادگاه، ۱۹ خرداد ماه ویدئویی از مکانی نامشخص منتشر کرد و با ابراز ارادات و وفاداری به نظام و رهبری، ضمن عذرخواهی از رهبری، نظام را «مقدس» و جمهوری اسلامی را «حرم» خواند و مدعی شد که فرار نکرده و به محض رفع محدودیت‌ها، برای دفاع از خود به ایران برمی‌گردد.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» با تسلیم شکایتی به «دادستان فدرال آلمان»، این بازپرس سابق دادسرای کارکنان فرهنگ و رسانه را به «جرم علیه بشریت و مسئولیت بازداشت و شکنجه خودسرانه دست‌کم ۲۰ روزنامه‌نگار در ایران در سال ۲۰۱۳ متهم می‌ کنند.

در شکایت «سازمان گزارشگران بدون مرز»اشاره شده است که قاضی منصوری بر اساس قوانین کیفری بین‌المللی، مرتکب جنایاتی شده که دادستانی فدرال با اقدام سریع خود باید مانع از فرار او بشود. سازمان گزارشگران بدون مرز نوشته است که “دادستانی نباید بگذارد که او از دست عدالت فرار کند”.
همچنین، فدراسیون جهانی روزنامه نگاران از مقامات رومانیایی خواسته است تا غلامرضا منصوری از مقامات سابق قضایی ایران را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

آنتونی بلانژه، دبیر فدراسیون در بیانیه ای که در وبسایت این فدراسیون منتشر شده گفته است که “جنایات علیه روزنامه نگاران نباید بدون مجازات بماند.”

“شمار زیادی از روزنامه نگاران به جنایات غلامرضا منصوری علیه خود معترض بوده اند و حالا زمان اجرای عدالت فرا رسیده است.”

آقای بلانژه از دولت و دادستانی رومانی خواسته است “از استرداد منصوری به ایران خودداری کنند و در واکنش به درخواست روزنامه نگاران قربانی این فرد او را به خاطر نقض حقوق بشر تحت پگیرد قرار دهند.”

در ادامه فایل تصویری مربوط به بخش‌هایی از گفتگوی رضا بدیعی و  بهمن بامداد، در جریان نشست سراسری فراسوی گذار  آمده است. فایل‌های مربوطه را می توانید از شبکه های اجتماعی سامانه گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 2 =