تفاوت کشورهای دموکراتیک و حاکمیت ایران در برخورد با تبعیض نژادی

در سلسله گفتمان‌های فراسوی گذار از استبداد به دموکراسی و داد، «رضا بدیعی» مدیر سامانه گذار، با حضور «عمر مینایی»،فعال سیاسی و سخنگوی شورای همبستگی پناهجویان و پناهندگان ترکیه، در ارتباط با تفاوت کشورهای دموکراتیک و حاکمیت ایران در برخورد با تبعیض نژادی بحث و گفتگویی داشتند.

«عمر مینایی» فعال سیاسی در این برنامه در رابطه با تفاوت کشورهای دموکراتیک و ایران در برخورد با تبعیض نژادی و برخورد هیات حاکمه ایران و به ویژه علی خامنه ای با این مسئله اینگونه گفت: در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ هزاران انسانی که نیازهای ابتدایی زندگیشان برآورد نمیشد و با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می کردند، در اعتراض به بالا رفتن تورم و قیمت بنزین، به خیابانها ریختند و رژیم آنها را قتل عام و سلاخی کرد، هزاران نفر را دستگیر کرده و تعداد زیادی را زیر شکنجه کشتند، برخی جنازه ها در سدها و رودخانه ها و بیابانها پیدا شد.
اگر در مقام مقایسه برآییم، می توانیم ببینیم قتل عام۱۵۰۰ نفری که در آبان ماه گذشته، در ایران در اعتراض به وضعیت معیشتی سلاخی شدند با قتل جورج فلوید سیاهپوست آمریکایی، کدام یک جنایت بزرگتری است؟ کدام یک از دو حکومت آمریکا و ایران جنایت بزرگتری مرتکب شده است؟

در دی ماه گذشته، ۱۷۶ نفر را در هواپیمای مسافربری اکراین با موشک می زنند و همه زنده زنده در آتش می سوزند، ابعاد این فاجعه بزرگتر است یا قتل جورج فلوید؟

تجاوز به دختران و پسران در زندانهای جمهوری اسلامی ، کشتارکولبران که به خاطر فقر مجبورند بارهای سنگین را جابجا می کنند، تجاوز به ۴۱ دختر ایرانشهری، برخوردهای نژادپرستانه و کشتار افغانهای مقیم ایران و …
ن مسئله اینجاست که جمهوری اسلامی فقط میخواهد از مسئله مرگ جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی استفاده ابزاری کند.

این فعال سیاسی در پایان افزود: جرم حکومت ایران آنقدر سنگین است که صلاحیت سخن گفتن در مورد تبعیض نژادی را ندارد.

«رضا بدیعی» کنشگر سیاسی در ادامه بحث گفت: بحث نژادپرستی در یک جامعه پیشرفته با دموکراسی و با سابقه صد سال حکومت قانون و اختیارات محدود افراد، بسیار متفاوت از حکومت ارازل و اوباش، در ایران می باشد، رژیم ایران فقط با میخواهد بگوید اگر ما جنایتکار هستیم، دیگران هم همین طور هستند. مسئله اینجاست که چگونه این رژیم با آن سوابقش با بی شرمی هر چه تمامتر میتواند نژاد پرستی را در جای دیگر دنیا محکوم کند؟

در ادامه فایل تصویری مربوط به بخش‌هایی از این گفتگو ، در برنامه نشست وبیناری برنامه فراسوی گذار از استبداد به دموکراسی و داد آمده است. این فایل‌ در شبکه های اجتماعی سامانه گذار قابل دسترسی می باشد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

یک × دو =