همگرایی حول اهداف مشترک – زهره تنکابنی

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی این هفته با موضوع «همگرایی حول اهداف مشترک» با حضور میهمان برنامه؛ «زهره تنکابنی»، عضو مادران صلح، نویسنده کتاب ریشه در خاک، زندانی سیاسی در رژیم شاه و نیز در دهه ۶۰ و سال ٨٨  برگزار شد.

برخی از سوالات مطرح شده در جلسه پرسش و پاسخ به این شرح بود : آیا قانون اساسی جمهوری اسلامی ظرفیت های لازم را برای دموکراتیزاسیون جامعه داشته و دارد؟ این قانون براساس یک دیدگاهی که عزم جدی برای برقراری یک نظام دینی را داشت، تهیه ، تدوین وتصویب شد و اصولی در آن موجب بازسازی استبداد در ایران بود (مثل اصل ولایت فقیه ) براساس کدام ویژگی و امتیازی در این قانون شما آنرا را مبنای مشترکی برای برقراری دموکراسی می دانید؟سرمایه داری صنعتی ایران که در حاکمیت ایران حضوری ضعیف تر از سرمایه داری تجاری و مالی دارد، خواهان رشد ایران نیست و نباید از آنها حمایت کرد؟ صد البته در ایران همه طبقات ایدئولوژی طبقاتی خود را در قالب عقاید مذهبی بیان می کنند. آیا وظیفه نیروهای مترقی نیست که طبقات را از هم تفکیک کنند و نیروهای با هویت ملی چه سرمایه دار چه طبقات متوسط و چه طبقات زحمتکش را تشخیص داد و حمایت کرد؟حضور عملی در کنار مردم برای نیروهایی که در خارج از کشور حضور دارند چگونه امکان پذیر است؟

این جلسات معمولاً هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه ” به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان ” ، حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود.

در ادامه فایل‌ های صوتی این جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی آمده است. (این فایل‌ ها را می‌توانید در شبکه های اجتماعی سامانه گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده + پانزده =