تاثیرات کودتای ۲۸ مرداد بر شرایط سیاسی، اجتماعی ایران و خاورمیانه – مصطفی مدنی

جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی این هفته با موضوع «تاثیرات کودتای ۲۸ مرداد بر شرایط سیاسی، اجتماعی ایران و خاورمیانه» با حضور میهمان برنامه؛ «مصطفی مدنی»، فعال سیاسی و  از پیشکسوتان جنبش فدایی و از اعضای حزب چپ ایران (فدائیان خلق) برگزار شد.

برخی از سوالات مطرح شده در جلسه پرسش و پاسخ به این شرح بود : دلیل اینکه دکتر فاطمی اعدام شد ولی دکتر مصدق به حصر  خانگی محکوم شد چه بود ؟، آیا بورژوازی ملی در آن دوران توانست نقش تاریخی خود را بدرستی ایفا کند؟، تا قبل از کودتا، مبارزه با استعمار انگلیس، در سطح “مبارزه ملى” بود. ولى، حزب توده تا قبل از ٣٠ تیر، بصورتنا بهنگام، “مبارزه طبقاتى” را عمده کرد، آیا موافقید؟، عدم باور دکتر مصدق به مبارزه ی طبقاتی در پیروزی کودتا تاثیرگذار بود ؟، بحث نفت شمال بحث سالها قبل از کودتا و برای جلوگیری از پایگاه سازی امریکا در مرز اتحاد شوروی بوده که دولت ساعد مراغه ای بشدت بدنبال ان بودقابل توجه اینکه پیشنهاد شوروی در مورد نفت شمال بنا به تصدیق دکتر مصدق کاملا مطابق منافع ملی ایران بوده است . ایا غیر از این حمایتی که میفرمایید شوروی از حزب داشته چه بوده ؟

این جلسات معمولاً هر جمعه ساعت ۹ شب به وقت ایران به طور موازی در بیش از ده گروه و کانال تلگرامی از جمله گروه ” به یاد رفیق رئیس دانا و برای اتحاد عدالتخواهان ” ، حمایت از زندانیان سیاسی و عقیدتی و کانال تریبون سرزمین من (اجتماعی،سیاسی،فرهنگی) برگزار میشود.

در ادامه فایل‌ های صوتی این جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی آمده است. (این فایل‌ ها را می‌توانید در شبکه های اجتماعی سامانه گذار نیز دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × 5 =