همایش همراهان مردم ایران برای گذار از استبداد به دموکراسی و داد؛ گفتگوی “رضا بدیعی” و “عمر مینایی” یک‌شنبه ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰

در بخش دوم و پایانی همایش، “رضا بدیعی” مدیر سامانه گذار ضمن اشاره به ۲ نیروی سیاسی در سپهر سیاسی ایران اظهار نمودند که؛ گروه اول نیروی استبداد محور یعنی ( مذهبی، سکولار و ایدئولوژی ) است که ماهیت استبدادی دارند و نیروهای سیاسی دیگر، دموکراسی خواهان هستند که در حقیقت خواهان استقرار دموکراسی در کشورند و باور دارند که قدرت سیاسی باید در دست مردم باشد و مسئولیت از آن کسانی است که در بینش، گویش و کنش همواره نشان دادند که خواهان آزادی و عدالت اجتماعی و حرمت انسانی‌اند.

در پاسخ به این سوال که آیا بغیر از این دو نیروی سیاسی، نیرویی دیگر را می‌توان دید، “عمر مینایی” بعنوان کنشگر سیاسی و یکی از فعالان جنبش کارگری با اشاره به اینکه مردم کردستان طی ۴۲ سال حکومت استبداد اسلامی ثابت کرده‌اند که می‌توانند پرچمدار آزادی و دموکراسی باشند، صحبتهای خود را ادامه دادند.

ایشان به عدم سرمایه‌گزاری در کردستان اشاره کردند، به وضعیت کولبران پرداخته و گفتند: طی سال گذشته ۱۶۶ نفر کولبر که برای تامین معیشت خود مجبور به این کار سخت و طاقت‌فرسا شده بودند، توسط نیروهای این رژیم جنایتکار کشته شدند.
در ادامه‌ی این گفتگو “رضا بدیعی” گفتند: در سپر سیاسی ایران دو نیرو بیشتر نیستند. یکی از استبداد محور و دیگری آزادی‌خواهان که تلاش می‌کنند، مردم اداره جامعه را خود بدست گیرند.
سپس “عمر مینایی” چنین گفتند: در جامعه ای که تغییر و تحول به سمت روشنگری و خودباوری است مردم برای رسیدن به آزادی، عدالت و برابری شکل دموکراسی و آزادی خواهی را انتخاب می‌کنند.
در جامعه‌ی کاملا دموکراتیک مردم می‌توانند از طریق انتخاب شدن و انتخاب کردن، سرنوشت خود را به دست خود رقم زنند.
ایشان گفتند: مناسب‌ترین آلترناتیو از درون جنبش مبارزاتی توده‌ای شکل می‌گیرد و از طریق شکل‌گیری شوراهای محل کار و زیست است که در کمال عدالت و برابری خود مدیریتی در جامعه متحقق می‌شود.
ایشان همچنین گفتند: انتخاب آزاد یک شکل ناقص از جامعه دموکراتیک است. شکل کامل و جامع آن انتخاب و عزل است. نماینده منتخب مردم کسی است که پاسخ‌گویی مطالبات جامعه باشد.
“رضا بدیعی” در ادامه این گفتگو چنین گفت: در شرایط استقرار دموکراسی حق شهروندی بدست می‌آید.
ایشان به جنگ ۸ ساله ایران و عراق و دخالت‌گری جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه اشاره کردند و گفتند: در اثر توسعه طلبی این حکومت جنایتکار، فشارها بر مردم ایران گسترش پیدا کرده و ایران در مجامع بین‌المللی منزوی شده‌است.
همچنین گفتند: تنها راه نجات از شرایط موجود اتحاد وسیع و بزرگ دموکراسی‌خواهان است. نقطه مشترک ما این است که هیچ حکومت استبدادی اصلاح پذیر نیست.
“رضا بدیعی” در خاتمه گفت: بهترین و جامعترین دموکراسی در ایران دموکراسی شورایی است.
اکنون زمینه این دموکراسی در جامعه فراهم شده است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده − سه =