ویژه برنامه ” همبستگی جهانی با پناهجویان” از سامانه “فراسوی گذار از استبداد به دموکراسی و داد،” شنبه ۳ اکتبر ۲۰۲۰ -گفتگوی “عمر مینایی” با “مهسا نسیم‌دوست”

ویژه برنامه ” همبستگی جهانی با پناهجویان ” شنبه‌ها از سامانه فراسوی گذار از استبداد به دموکراسی و داد -با حضور جمعی از پناهجویان و مدافعین حقوق پناهجویان، ضمن بررسی مسائل و مشکلات پناهجویان به تحلیل و ارائه راهکار به منظور دستیابی به اتحاد و همبستگی جهانی با پناهجویان می پردازد.

در این برنامه ضمن دعوت از “مهسا نسیم دوست” بعنوان یکی از فعالین زنان از شورای همبستگی پناهجویان و پناهندگان ایرانی در ترکیه به شرح موضوع اعتراض در تاریخ ۲۳ سپتامبر و همچنین مساله خشونت علیه زنان صحبت شد.

“عمر مینایی” ابتدا به حکومت فاسد و فاشیست جمهوری اسلامی پرداختند.
ایشان گفتند: که این حکومت تمام ثروت و سامان عمومی مردم ایران را غارت کرده و در جهت بقای خود و زندگی اشرافی برای مسئولین جنایتکارش استفاده و بکار گرفته است.
این برنامه با پرسشی از خانم “نسیم دوست” در رابطه با شرکت ایشان در حرکت اعتراضی در شهر آدانا-ترکیه در رابطه با “خشونت علیه زنان” آغاز شد.
خانم “نسیم دوست” علت شرکت خود را چنین بیان کرد: در ۲۳ سپتامبر از طرف همبستگی Mor یک حرکت اعتراضی در رابطه با خشونت علیه زنان انجام گرفت. من هم شرایط را مناسب دیدم تا علیه زن‌کشی‌هایی که در ایران صورت می‌گیرد همگام با این دوستان صدای زنان کشورم باشم.
همچنین عکس “نوید افکاری” را در دست گرفته و علیه اعدام فریاد زدم که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.
“عمر مینایی” ضمن اشاره به اعدام‌های دهه شصت و نقش رئیسی و رازینی جنایتکار در آنها، در مورد مشاهدات و یا احیانا شنیده‌های خانم “نسیم‌دوست” در شهر محل سکونت در رابطه با شکنجه، اعدام و تجاوز پرسید.
در جواب “مهسا نسیم‌دوست” گفت: من خودم رشتی هستم و توسط مامورین گشت ارشاد چنین اتفاق ناگواری برای من افتاد و حالا من ۳سال است پناهجو در ترکیه هستم و دنبال درمان کردن این آسیب روحی، جسمی و روانی خود هستم.

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده + پانزده =