سخنی با قهرمانان و ورزشکاران حمایت‌کننده از کاندیداتوری قاضی مرگ “رئیسی”

یداله بلدی؛

قهرمانان و ورزشکاران مانند هر شهروند دیگری باید از حق فعالیت سیاسی برخوردار بوده و در سرنوشت سیاسی کشور خود نیز نقش موثری داشته باشند، اما چون قهرمانان از زمره نامدارترین شهروندان یک کشور هستند و بویژه درمیان جوانان از محبوبیت برخوردارند از اینرو با همراهی با خواسته‌ها و مطالبات مردم  می‌توانند تاثیری مثبت و سازنده در پیش‌برد اهداف مردمی داشته باشند و الگویی برای رفتار جوانان باشند. مسلما همسویی با خواسته‌های مردم بر محبوبیت آنان نیز خواهد افزود، اما اگر خواسته‌های سیاسی آنان در تضاد با منافع مردم باشد شهرت و محبوبیت آنان خدشه‌دار خواهد شد.

حمایت جمعی از ورزشکاران از کاندیداتوری “رئیسی” که در ۴۲ سال اخیر هزاران حکم اعدام صادر کرده بویژه عضویت ایشان در هیات مرگ “فاجعه ملی سال ۶۷” که هزاران فرزند شایسته و برومند کشور را به‌جوخه اعدام سپرد از او شخصیتی منفور ساخته است، حمایت جمعی از ورزشکاران هرچند عده زیادی نیستند، از این قاضی مرگ موجب بی‌اعتمادی مردم بویژه ورزش‌دوستان نسبت به آنان خواهد شد.

این قهرمانان باید بدانند که این جوانانی که در اعتراضات خیابانی بدستور “رئیسی‌ها” گلوله‌ها در قلب‌شان می‌نشیند و یا دستگیر، زندانی و مورد شکنجه قرار می‌گیرند یا در حسرت یک زندگی معمولی هستند که جمهوری اسلامی از آنان دریغ داشته، همان جوانانی هستند که تصاویر و عکس‌های شما قهرمانان زینت‌بخش اتاق‌هایشان است و همان جوانانی هستند که ساعت‌ها قبل از مسابقه با هیجان، شور و شوق در استادیوم‌ها و تالارهای ورزشی چشم به‌راه  ورود شما به صحنه مسابقات هستند و همان جوانانی هستند که از پیروزی شما اشک شوق می‌ریزند و از شکست شما افسرده می‌شوند، در چنین شرایطی شما قهرمانان باید به مسئولیت انسانی و ملی خود عمل کنید و پاسخگوی این همه عشق و علاقه جوانان باشید و از خواسته‌های عادلانه آنان حمایت کنید.

 نوید افکاری این قهرمان ملی جمله‌ای را در بی‌دادگاه حکومت اسلامی بیان کرد بدین عنوان؛ “برای طناب‌شان دنبال گردن می‌گردند.” با این جمله که بیانگر قضاوت‌های ناعادلانه دادگاه‌های حکومت اسلامی‌ است نه‌تنها ماهیت ضدمردمی این دادگاه‌ها را افشا کرد بلکه این جمله بعنوان یک سند معتبر از جنایات حکومت اسلامی در تاریخ مبارزات آزادی‌خواهانه ایران ثبت و ماندگار خواهد ماند، قبل از اعدام نوید افکاری الکساندر مدوید قهرمان نامدار کشتی جهان، اتحادیه کشتی جهان، بعضی از ورزشکاران ایتالیا و آمریکا خواستار لغو حکم اعدام نوید افکاری شدند، اما دریغ از حمایت کشتی‌گیران و دیگر ورزشکاران از نوید افکاری. آنچه که از ورزشکاران بویژه کشتی‌گیران توقع می‌رفت این بود که حداقل یک بیانیه منتشر می‌کردند و از دستگاه قضایی تقاضا می‌کردند که محاکمه نوید با حضور هیات منصفه، وکیل مدافع و خبرنگاران برگزار گردد اما متاسفانه از رفیقی که بقول کشتی‌گیران با او خاک تشک خورده‌اند دفاع نکردند، در حالیکه همواره در گفتگوها و مصاحبه‌ها زنده‌یاد تختی را که مدافع ستمدیدگان بود الگوی خود می‌دانند.

در مورد فوتبالیست‌ها هم بجز عده‌ای انگشت‌شمار، آنان نیز در قبال میلیون‌ها طرفدار شیفته خود، مسئولیتی احساس نمی‌کنند. فوتبالیست‌ها با درآمد سرشاری که دارند، از محبوبیت بی‌نظیری نیز برخوردارند و می‌توانند به هموطنان تهی‌دست یاری رسانند و در امور سیاسی نیز پشتیبان خواسته‌های مردم باشند. اما متاسفانه اکثریت فوتبالیست‌ها فقط به منافع و شهرت خود می‌اندیشند. بعنوان مثال اگر در مسابقه دو تیم پرطرفدار استقلال و پرسپولیس  حضور خود را در زمین بازی مشروط به حضور زنان تماشاگر نمایند حاکمیت نمی‌تواند با آنان شدیدا برخورد کند زیرا خود با مشکل روبرو خواهد شد، یا هنگامی‌که سحر خدایاری معروف به “دختر آبی” هوادار تیم استقلال در اعتراض به ممنوعیت ورود زنان به استادیوم خود را به آتش کشید، اعضای تیم استقلال به نشانه بزرگداشت این دختر جوان و همدردی با خانواده و هواداران تیم حتی یک بازوبند یا سینه‌بند مشکی بر روی بازو و سینه خود نبستند.

در میان قهرمانان و ورزشکارانی که بیانیه حمایت از “رئیسی” را امضا کرده‌اند چند چهره شاخص بچشم می‌خورد، از این چهره‌ها یکی از مربیان سرشناس فوتبال و اهل خوزستان است. این مربی محبوب به‌خوبی می‌داند که جوانان ماهشهری در آبان سال ۹۸ قتل‌عام شدند. اگر این قتل‌عام را محکوم نمی‌کنید حداقل از قاتلان حمایت نکنید، و از همه دردناک‌تر دختران قهرمانی هستند که بیانیه را امضا کرده‌اند، در این نوشته از ستم‌ها و تبعیض‌هایی که بر زنان در همه عرصه‌ها روا می‌شود می‌گذریم و به تبعیض‌هایی چند درباره ورزش زنان می‌پردازیم. ممنوعیت ورود زنان به استادیوم‌ها، ممنوعیت فعالیت در بعضی رشته‌های ورزشی، اجازه همسر برای مسافرت‌های ورزشی و همچنین باید بخاطر آورند اعدام فروزان عبدی ملی پوش والیبال را بدست رئیسی‌ها.

امید است قهرمانان و ورزشکاران همگام با مردم ستمدیده انتخابات نمایشی یا انتصابات را تحریم کنند و از رای دادن به هر کدام از کاندیداها بپرهیزند. از اینرو پیوند خود را با هواداران خود در مبارزه علیه استبداد و حمایت از خواسته‌های مردم ایران مستحکم کنند.

یداله بلدی

اشاره: مسئولیت محتوای نوشتارها و مقاله‌های ارسالی، بر عهده نویسنده است و گذار (سامانه دموکراسی و داد)، دیدگاه‌ها و آرای مطرح شده در محتوای مطالب را ارزش‌گذاری نمی‌کند. هدف این سامانه مهیا کردن تریبونی آزاد برای بیان آرا و دیدگاه‌های مختلف در راستای گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی است.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

15 + هشت =