تحریم های جدید آمریکا: صغرا خدادادی، لیلا واثقی، زندان زاهدان و اصفهان در میان تحریم شدگان / محکوم کردن سرکوب و حمایت از دموکراسی

تحریم های جدید آمریکا در روز ۷ دسامبر ۲۰۲۱ در بیانیه ای تحت عنوان «محکوم کردن سرکوب و حمایت از دموکراسی» توسط وزیر آنتوی جی. بلینکن اعلام شد.

به گزارش گذار سامانه دمکراسی و داد، روز سه شنبه ۱۶ آذرماه ۱۴۰۰ خزانه داری آمریکا یگان ویژه نیروی انتظامی، زندان زاهدان، زندان دستگرد اصفهان، بازجویان سپاه و شمار دیگری را به دلیل سرکوب اعتراضات و نقض حقوق بشر در ایران، به لیست سیاه آمریکا اضافه کرد. صغرا خدادادی رئیس زندان قرچک ورامین و لیلا واثقی صادر کنند دستور کشتار در شهرستان قلعه حسن خان در میان تحریم شدگان هستند.

به موجب بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا ۸ شخص حقیقی و ۴ نهاد وابسته به حاکمیت دیکتاتوری ولایت فقیه، از جمله یگان ویژه ناجا، زندان زاهدان، زندان دستگرد اصفهان، بازجویان سپاه در لیست سیاه دولت آمریکا گذاشته شدند.

بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا در روز سه‌شنبه ۱۶آذر در سایت وزارتخانه آمریکا منتشر شد. در این بیانیه علت تحریم چنین ذکر شده است که خزانه‌داری «سرکوب و تضعیف دموکراسی» را هدف قرار می‌دهد.

اسامی اشخاص و نهادهایی که در لیست تحریم های جدید آمریکا قرار گرفته اند، از این قرار است:

۱.یگانهای ویژه نیروی انتظامی ایران (یگانهای ویژه LEF) واحد اختصاصی کنترل جمعیت و سرکوب اعتراضات LEF، یکی از اصلی‌ترین دستگاههای امنیتی دولت ایران است که نقش کلیدی در سرکوب معترضان پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ۲۰۰۹ داشته است.
یگانهای ویژه LEF یکی از اصلی‌ترین نیروهای امنیتی در زمین در نوامبر ۲۰۱۹، در کنار یگانهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی مقاومت بسیج ایران (بسیج)، یک نیروی شبه‌نظامی زیرمجموعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بودند.

در چندین مکان در سراسر ایران، نیروهای یگانهای ویژه LEF، همراه با نیروهای یک واحد فرعی، نیروهای ویژه ضدترور ایران (NOPO)، از نیروی بیش از حد و مرگبار استفاده کردند و با سلاحهای خودکار به سوی معترضان غیرمسلح از جمله زنان و کودکان شلیک کردند. نیروهای NOPO خیابانهای اصلی را با وسایل نقلیه مسلح مسدود کردند و به‌طور تصادفی با مسلسل‌های سنگین به سمت جمعیت شلیک کردند.

۲.زندان زاهدان، واقع در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران، بنا به گزارشها چندین زندانی سیاسی متعلق به گروه اقلیت قومی بلوچ را در خود جای داده است. بنا به گزارشهای مردمی، در تاریخ ۱۲ دیماه ۱۳۹۰، حسن دهواری زندانی بلوچ در زندان زاهدان اعدام شد.

۳.زندان مرکزی اصفهان معروف به «زندان دستگرد» واقع در شهر اصفهان، جایی است که بنا به گزارش رسانه‌ها، مصطفی صالحی، تعمیرکار ژنراتور برق در ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ پس از شرکت در تظاهرات خیابانی در آذرماه ۱۳۹۶ اعدام شد.

زندان زاهدان و زندان مرکزی اصفهان در فهرست وزارت امور خارجه و بر اساس بند ۱۰۶ CAATSA توسط اوفک OFAC لیست‌گذاری شده‌اند.

۴.حسن کرمی فرمانده یگانهای ویژه LEF

۵.محسن ابراهیمی، در سال ۱۳۹۵ به سمت فرماندهی نیروهای ویژه ضدترور NOPO منصوب شد

۶.سیدرضا موسوی اعظمی، فرمانده تیپ یگانهای ویژه

۷.غلامرضا سلیمانی، فرمانده بسیج

۸.لیلا واثقی، فرماندار شهرستان قدس، مسئول صدور دستور به پلیس و سایر نیروهای مسلح در اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ برای تیراندازی به معترضان غیرمسلح

۹.علی همتیان از بازجویان سپاه پاسداران

۱۰.مسعود صفدری از بازجویان سپاه پاسداران

افراد ردیفهای ۷ و ۸ سوابق طولانی شکنجه و آزار جسمی علیه زندانیان سیاسی ایرانی در بازداشتگاههای سپاه پاسداران از جمله در زندان اوین را در پرونده خود دارند.

۱۱.صغری خدادادی، مدیر فعلی زندان زنان قرچک، مسئولیت دستور و مشارکت مستقیم در حمله خشونت‌آمیز ۲۲ آذر ۱۳۹۹ علیه زندانیان عقیدتی در بند ۸ به همراه حداقل ۲۰ نگهبان دیگر را برعهده داشت.

۱۲.سرتیپ محمد کرمی فرمانده قرارگاه عملیاتی قدس جنوب شرق سپاه در زاهدان در استان سیستان و بلوچستان

تمامی این افراد و نهادها، همگی از فرماندهان ارشد و از مسئولان سرکوب اعتراضات سراسری مردم ایران و بطور خاص در آبان ۹۸ می‌باشند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

19 − ده =