گفتگو با بهزاد کریمی فعال سیاسی در سلسله گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی-بخش اول

گفتگو با بهزاد کریمی فعال سیاسی در سلسله گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی و ارائه راهکارهایی در زمینه گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی-بخش اول

به گزارش گذار، در ادامه سلسله گفتمان‌های گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، «بهزاد کریمی» روز شنبه ۳ مارس ۲۰۱۸ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶) برخی از دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را در زمینه گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی با مخاطبان گذار در سه بخش به اشتراک گذاشت.

بهزاد کریمی، در بخش نخست این گفتمان به معرفی خود و فعالیت‌هایش در دهه چهل، پرداخت. این فعال سیاسی، چگونگی سیر تحول خود در نوجوانی تا زمانی که شخصیت او کم کم به یک مبارز و چریک تغییر کرد را بازگو می‌کند و در این گفتمان درباره فعالیت‌های سیاسی خود، سوابق مبارزاتی، زندان و همچنین راهکارهای گذار به دموکراسی در ایران سخن گفت.

بهزاد کریمی پیش از انقلاب سه بار بازداشت شد و قریب به هفت سال از عمرش را در زندان سپری کرد. بهزاد کریمی از فعالین دیرینه جنبش فداییان خلق ایران است، ولی پس از انقلاب ۱۳۵۷ در زمره کادرهای مرکزی این سازمان در پایان سال ۶۱ ناگزیر کشور را ترک کرد و از آن زمان تا اکنون ۳۴ سال است که به اجبار در مهاجرتی ناخواسته به سر می برد.

بهزاد کریمی، در سازمان متبوع خود -فداییان خلق ایران (اکثریت)- مسئولیت های مرکزی متعددی بر عهده داشت. ولی فعالیتش در دهسال گذشته بیشتر به نوشتار و تحلیل اوضاع و روندهای سیاسی گذشته است. وی مقالات متعددی در زمینه مسایل سیاسی و نظری به رشته تحریر در آورد. کتابی نیز تحت عنوان “سیر گفتمانی ما” منتشر کرد ‌که به روند تحولات فکری در جنبش فداییان خلق ایران اختصاص دارد.

بهزاد کریمی را به عنوان فردی مطلع از فراز و فرودهای جنبش چپ و دمکراتیک ایران در پنجاه سال گذشته می شناسیم که آشنا با چند و چون مبارزات دمکراسی خواهانه و عدالت طلبانه امروز ایران است.

برای آشنایی بیشتر با بهزاد کریمی و زمینه فعالیت‌هایش اینجا کلیک کنید یا به ویدئویی که در انتهای همین گفتمان آمده مراجعه کنید.

در ادامه بخش نخستِ فایل صوتی و تصویری مربوط به گفتگوی رضا بدیعی با بهزاد کریمی در روز شنبه ۳ مارس ۲۰۱۸ (۱۲ اسفندماه ۱۳۹۶) آمده است.

بخش دوم این گفتگمان را می توانید از اینجا و قسمت سوم را از اینجا دنبال کنید.

آشنایی بیشتر و خلاصه‌ای از سوابق و معرفی بهزاد کریمی در ویدئوی زیر:

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پانزده + 12 =