فراخوان مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در خصوص حمایت و پشتیبانی از زندانی سیاسی کُرد رامین حسین پناهی

در حالی‌که حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی سنندج، به تایید دیوان عالی کشور رسید و سپس به اجرای احکام فرستاده شد، مرکز همکاری احزاب کردستان ایران طی فراخوانی حمایت خود، از این زندانی سیاسی اعلام کرد.

به گزارش گذار، ۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۷، مرکز همکاری احزاب کردستان ایران، با انتشار یک فراخوان، حمایت و پشتیبانی خود از رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کُرد محبوس در زندان مرکزی سنندج اعلام کرد.

متن فراخوان مرکز همکاری احزاب کردستان ایران در خصوص حمایت و پشتیبانی از زندانی سیاسی کورد رامین حسین پناهی:

اجازه ندهید که رژیم ایران جان زندانی سیاسی دیگری را بگیرد.

هفته گذشته، فروردین ماه، سال جاری، دیوان عالی کشور، حکم اعدام ظالمانه و ناروای اعدام را در خصوص زندانی سیاسی کورد رامین حسین پناهی را مجددا تائید کرد. حکم اعدام زندانی سیاسی کورد رامین حسین پناهی برای نخستین بار در روز پنجشنبه مورخه “۲۵ ژانویه ۲۰۱۸ میلادی” از سوی دادگاه انقلاب سنندج صادر شد. این حکم در حالی برای رامین صادر شد که، نامبرده تمامی مراحل بازجویی کیس خود را زیر شکنجه گذرانده بود. در حالی دادگاه رامین تشکیل شد که، نامبرده فقط یکبار محاکمه، و در همان دادگاه، حکم ظالمانه و غیرعادلانه برای وی “رامین حسین پناهی” صادر شد. همچنین حکم صادره موجب حیرت و تعجب وکیل رامین “حسین احمدی نیاز، مراکز، سازمانها و فعالین حقوق بشری در ایران و کردستان شد”.

تائید مجدد حکم اعدام رامین از سوی دیوان عالی کشور، نشانه این واقعیت است که، رژیم اسلامی ایران پس از اعتراضات سراسری، جهت ایجاد رعب و وحشت، همچنین سرکوب مردم به ظلت آمده، حتی از کشتن معترضان بازداشتی ابایی نداشته، و به همین منظور از اعدام زندانیان سیاسی نیز جهت سرکوب مردم، در اوج وقاحت هیچ دریغی نکرده است.

ما، از تمامی سازمان ها، محافل، اجتماعات و دوستداران حقوق بشری خواستاریم، هم صدای خانواده حسین پناهی، همچنین فریاد فعالان حقوق بشری و احزاب سیاسی کردستان “روژهه لات” باشند. خواهان تعجیل در محکوم کردن، تائید مجدد حکم اعدام رامین حسین پناهی، و ایجاد اهرم فشاری بر علیه رژیم اسلامی، از سوی آنان هستیم. انتظار می رود، اهمیتی ویژه به سرنوشت بازداشت شدگان اعتراضات روزها و ماههای اخیر داده شود، که توسط نهادها و ارگانهای سرکوبگر رژیم اسلامی ایران، در کردستان، خوزستان، تهران، شهرها و دیگر مناطق ایران دستگیر شده اند و تحت شکنجه، سرنوشتشان در هاله ای از ابهام قرار دارد.

از این ظرفیت و موقعیت جهت تشکر و قدر دانی از تمامی سازمانهای مدنی، وکلای شجاع، فعالان عرصه دفاع از حقوق بشر، خبرنگار و روزنامه نگاران آزادیخواه داخلی و خارجی که در ارتباط با سرنوشت رامین حسین پناهی و دیگر زندانیان سیاسی در زندانهای رژیم اسلامی، بدون خستگی فعالیت کرده اند استفاده میکنیم، و قدردان تمامی زحمات آنان هستیم.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران متشکل از:

حزب دمکرات کردستان ایران
حزب دمکرات کردستان
حزب کومەله کردستان ایران
حزب کومەله زحمتکشان کردستان
سازمان خبات کردستان ایران

۲۴ فروردین ماه ۱۳۹۷ خورشیدی

لازم به یادآوریست «رامین حسین پناهی» یکی از فعالان سیاسی کُرد، در روز دوم تیرماه از سوی نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی بازداشت شد، این زندانی سیاسی روز ۲۵ ژانویه برابر با ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در حالی که تنها یک جلسه‌ی دادگاهی برای او برگزار شده بود، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی و یکی دیگر از قضات به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله به مجازات اعدام محکوم شد و اکنون این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شده است.

حکم اعدام رامین حسین پناهی در حالی صادر و ابلاغ شد، که او تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را از قبیل مشارکت در نبرد مسلحانه رد کرده بود. وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.

به گفته وکیل رامین حسین پناهی، در دادگاه قاضی پرونده به جای کلمه محاربه واژه‌ی “بغی” به معنای “یاغی بر علیه نظام” به کار می‌برد و این نخستین بار است که در دادگاه‌های ایران کلمه “بغی” در مورد متهمین سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پیش‌تر از اصطلاح محاربه استفاده می‌شد. محاربه برای افرادی که در نبرد مسلحانه شرکت دارند، در مجامع قضایی ایران به کار گرفته می‌شود و بر همین مبنا وکیل مدافع وی صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی را ناعادلانه توصیف کرده است.

وکیل مدافع این زندانی سیاسی محکوم به اعدام قبلا گفته بود، صدور حکم اعدام برای موکلش رامین حسین پناهی، با اعمال نفوذ اطلاعات و سپاه صورت گرفته، و با توجه به قوانین داخلی و جزایی ایران و این که چنانچه قضات پرونده استقلال داشته باشند، حکم مجازات اعدام مستحق رامین حسین پناهی نیست.

پس از ابلاغ صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی، موج جدید و گسترده اعتراضی در داخل و خارج از ایران شکل گرفت. به همین منظور، طیف عظیمی از احزاب کُرد، از جمله مرکز همکاری احزاب کُرد، کانون‌های مردمی، شهروندان مدنی و سیاسی، فرهنگیان، نویسندگان، هنرمندان، نهادهای مختلف اجتماعی، شعرا، بازاریان، اصناف، نمایندگان ادوار مختلف گذشته مجلس، فعالان فرهنگی، شورای دموکراسی‌خواهان ایران و ده‌ها سازمان و نهاد سیاسی و مدنی دیگر، با صدور بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های مختلفی در کردستان ایران و برخی از شهرها و مراکز استانی در اروپا و کانادا، همچنین با برگزاری آکسیون‌های اعتراضی، ضمن محکوم کردن صدور حکم اعدام رامین حسین پناهی و احکام اعدام دیگر زندانیان سیاسی، مدنی و عقیدتی در ایران ، حمایت و پشتیبانی خود را از رامین حسین پناهی اعلام داشتند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

بیست − شش =