کارزار مشترک کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا و عفو بین‌الملل برای آزادی اسماعیل عبدی

در پی اعتصاب غذای اسماعیل عبدی، معلم زندانی و عضو هیات‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایران، کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا (TUC) با انتشار بیانیه‌ای به کارزار عفو بین الملل برای آزادی فوری اسماعیل عبدی، معلم و فعال صنفی زندانی، پیوسته و از همگان دعوت کرده که دوستان و همکاران‌شان را تشویق به حمایت از این کارزار کنند.

در همین رابطه، دبیر کل کنگره اتحادیه‌های کارگری بریتانیا، فرنسیس اوگریدی در اوائل ماه جاری نامه‌ای به سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا نوشت و خواستار آزادی اسماعیل عبدی شد.

در این نامه، از مقامات ایرانی همچنین درخواست شده که به سوء استفاده از نظام قضایی برای سرکوب کسانی که به طور مسالمت آمیز از حق آزادی بیان و حق آزادی تشکل استفاده می کنند، پایان دهند و حقوق افراد را برای تشکیل و پیوستن به اتحادیه های مستقل کارگری به رسمیت بشناسند.

پیش‌تر در ماه فرودین هم، یک اتحادیه عضو کنگره با نام اتحادیه‌های مدیران مدرسه و معلمان زن (NASUWT) «جایزه همبستگی بین‌المللی» خود را به اسماعیل عبدی اعطا کرد.

بیانیه کنگره اتحادیه های کارگری انگلستان

کارزار عفو بین الملل

گفتنی است، با گذشت ۲۴ روز از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و مشکلات جسمی زیاد این معلم زندانی، مسئولان قضایی هنوز در راستای مطالبات او قدمی برنداشته‌اند.

اسماعیل عبدی عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، از روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت  ۱۳۹۷ اعتصاب غذای خود را در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران ایران، آغاز کرد. او خواستار محاکمه علنی و برخورداری از حقوق قانونی یک زندانی است.

گفتنی است، پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷، در تهران و شهرستان‌ها تجمعات سراسری برگزار شد. در تهران این تجمع مسالمت آمیز به خشونت کشیده شد و بیش  از ۱۵ تن بازداشت شدند. یکی از درخواست‌های اجتماع کنندگان در این تجمع، آزادی معلمان زندانی مانند اسماعیل عبدی بود.

اسماعیل عبدی، معلم زندانی و عضو هیات‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایران، که دوران حبس خود را در  بند ۴ سالن ۴ زندان اوین می گذراند، پیش تر در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران طی نامه‌ای سرگشاده اعلام کرد، از سه‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

اسماعیل عبدی به تازگی برنده جایزه بین‌المللی همبستگی اتحادیه ملی مدیران مدارس و زنان آموزگار بریتانیادر سال ۲۰۱۸ شد.

«اتحادیه مدیران مدرسه و معلمان زن» (NASUWT) بریتانیا در توضیح اهدای این جایزه به عبدی،‌ عضو زندانی هیأت مدیره کانون صنفی معلمان تهران نوشته:‌ «این جایزه به آقای عبدی به‌خاطر تعهد او به مبارزه برای حقوق معلمان و برابری آموزشی در ایران اهدا می‌شود.»

اسماعیل عبدی در ۶ تیرماه ۹۴ پس از وقایع اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش ،به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کانادا را داشت که به شکل غیر قانونی بازداشت شد ودر دادگاه بدوی در بهمن ماه همان سال با ریاست قاضی صلواتی به ۶ سال زندان محکوم شد و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶  دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × سه =