گفت و شنود رادیو فرهنگ با نادر افشاری فعال مدنی

نادر افشاری، فعال مدنی، که ۱۲ بهمن ۹۶ بازداشت شده بود و از ۲۷ اسفند با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، تا زمان برگزاری و نتیجه دادگاه با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و مشروط آزاد است و با ممنوعیت خروج از کشور مواجه شده است.

نادر افشاری، در گفت و شنودی با رادیو فرهنگ، شنبه ۲ تیرماه ۹۷ از فعالیت‌های مدنی خود و دوستانش می‌گوید و از اعتراض خود به سیستم آلوده کشور صحبت کرد.

وی در بخشی از این برنامه، گفت: «ما از طریق فعالیت‌های مدنی به سیاست اجرایی آلوده حکومت از جمله شرایط بد مملکت “خصوصا جنوب کشور” که هر روز خبرهایی مانند ترورهای مکرر، نا امنی‌ها، وضعیت وخیم تحصیل دختران و هر چیز دیگری که بر روی آنها با اسلامیزه کردن خودشان سرپوش گذاشته می‌شود، اعتراض می‌کنیم.»

این فعال مدنی در ادامه به وضعیت بد تحصیلی دختران در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و  گفت: «در مورد این منطقه آنقدر شرایط بد هست که حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند و هنوز دختران در بخش‌هایی از این استان با ممنوعیت تحصیل مواجه هستند.»

وی افزود: «من همچنان به صورت مشروط و با وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد هستم و هنوز به وکلا اجازه نداده‌اند پرونده‌ها را بررسی کنند، به عنوان نمونه امروز دادگاه، به یکی از دوستانم گفت “وکیل شما نیم ساعته پرونده را مطالعه کند و فردای آن روز دفاعیت خود را ارائه دهد”.»

نادر افشاری در انتها گفت: «فقط امیدوارم که بتوانیم همبستگی خود را حفظ کنیم و با بی فکری ها افراد را از راه به در نکنیم و همچنان معقولانه با اتحاد پیش برویم و به راهمان ادامه دهیم تا به سرمنشا خوبی دست پیدا کنیم.»

بخش هایی از این گفت و شنود را بشنوید:

نادر افشاری، فعال مدنی، ۱۲ بهمن ۹۶ از سوی ماموران امنیتی در  پارک دانشجوی تهران بازداشت و بیستم و هفتم اسفند همان سال، با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین به صورت موقت آزاد شد.

وی پیش‌تر توسط بازپرس جعفری در شعبه ششم بازپرسی دادسرای اوین (مقدس) به نشر اکاذیب، توهین به رهبری ، توهین به مقدسات واجتماع و تبانی تفهیم اتهام شده بود.

گفتنی است، در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، نادر افشاری به همراه تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شدند و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کردند. همگی بازداشت شدگان با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین  آزاد شدند. گزارش شده است دادسرای اوین به برخی از این افراد اتهاماتی مانند تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی را تفهیم کرده است.

مریم سبزه‌پرور، مادر نادر افشاری، در رابطه با وضعیت فرزندش پیش‌تر گفته بود: «نادر را ۱۲ بهمن در پارک دانشجو گرفته اند .آنها جمعه تماس گرفتند و اطلاع دادند، نادر اوین است. از روز شنبه هر روز به دادسرای اوین رفتم تا پی گیر سلامت پسرم و علت بازداشتش باشم. آنها ۴ روز بعد از بازداشت نادر برای تفتیش منزل آمدند . هر روز جواب آن‌ها این بود که نادر در بازجویی است و در انفرادی به سر می‌برد. بالاخره پس از ۸ روز از بازداشت نادر توانستم ۵ دقیقه او را حضوری ببینم. نادر گفت: مادر شمار را که اذیت نکردند؟ چرا هر روز خودت را اذیت می کنی و بع اینجا می آیی . دوست ندارم کسی به تو بی احترامی کنه. بهر حال در سالن افراد عادی به همراه ماموران زیادی بودند.به غیر از جمعه ها هر روز پی گیر پرونده‌اش بودم. حتی به وکیل نادر اجازه مطالعه پرونده را ندادند. ۱۵ روز پس از بازداشت اجازه گرفتم باز فرزندم را ببینم .داخل کابین توانستم ببینمش. نادر گفت : چون به وضعیتم  رسیدگی نمی کنند اعتصاب کردم و بعد یک هفته اعتصابم را شکستم. مدام به من می گفتند، پسرت هنوز تخلیه اطلاعات نشده باز جویی تمام نشده برای مدتهای طولانی در فشار عصبی داخل بند ۲۰۹ بود.»

منابع: رادیو فرهنگ و کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

شش + 11 =