یداله بلدی در نشست وبیناری گذار؛ لزوم بر همبستگی و اتحاد میان نیروها و رها کردن گذشته

یداله بلدی، جامعه‌شناس و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ (۳۱  تیرماه ۱۳۹۷)، بر لزوم همبستگی میان نیروها تاکید کرد و با تایید بر اتحاد گفت که ما می‌توانیم فریاد رسای مردم ایران باشیم و لازم است که گذشته را رها کنیم.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی در روز یک‌شنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ (۳۱  تیرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

یداله بلدی فعال سیاسی با سابقه ساکن هامبورگ در این نشست وبیناری از فعالیت‌هایی که در هفته‌ی گذشته صورت گرفت، سخن راند و اینکه با برپایی دو تجمع،‌ از نسرین ستوده و رامین حسین‌پناهی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی حمایت کردند و همینطور ترور اقبال مرادی را محکوم کردند.

این کنشگر سیاسی گفت: «در اعتراض به بی آبی و کمبود برق هم تجمعی داشتیم و برای آلمانی‌ها و ایرانی‌ها مسائل را توضیح دادیم که مردم ایران با چه مشکلاتی مواجه‌اند.»

یداله بلدی در بخش دیگری از این نشست وبیناری افزود: «جمهوری اسلامی از چند مسئله استفاده می‌کند که به تداوم آنها کمک کرده که شامل ثروت هنگفت حاصل از فروش نفت و استفاده از سرکوب و سرنیزه و توهم توده‌ها است، اما خوشبختانه توهم توده‌ها روز به روز فروکش می‌کند و آن چیزی که از جانب ماست و باعث تداوم جمهوری اسلامی شده، همین تفرقه تمامی نیروهایی است که به هر حال خواهان آزادی، دموکراسی و خواهان عدالت اجتماعی هستند، اما خوشبختانه در این مورد هم روز به روز در داخل ایران و هم در خارج از ایران در این مورد تحولاتی به وجود آمده و روز به روز به اتحاد نزدیک‌تر می‌شویم. البته متاسفانه هنوز راه زیادی در پیش داریم و با اعتلای جنبش در ایران، ما هم در خارج کشور با سرعت بیشتری به اتحاد نزدیک خواهیم شد.»

وی اینطور ادامه داد: «آن چیزی که دردآور و رنج‌آور است نگاه به گذشته است که البته تمامی سازمان‌های سیاسی  در گذشته خطاهایی داشتند و تاکید بر این مسئله برای ما راه به جایی نخواهد برد و ما باید به نسلی فکر کنیم که در حال نابودی است و اینجا جوانانی به اینجا می‌آیند و با مشکلاتی عظیمی روبه رو می‌شوند و کشور ما به لبه‌های اضمحلال نزدیک شده است. اما ما ادعای رهبری مردم ایران را نداریم، ولی می‌توانیم فریاد رسای مردم ایران باشیم.»

یداله بلدی، جامعه‌شناس کرمانشاهی و کنشگر سیاسی ساکن آلمان، از جمله زندانیان سیاسی و مبارزان با سابقه آزادیخواه کُرد است که در سال‌های پیش از انقلاب در زندان‌های رژیم شاه محبوس بود. او کماکان و به صورت مستمر با نوشتن مقالات انتقادی و روشنگرانه و همچنین با انجام فعالیت‌ها و برپایی میتینگ‌های سیاسی و اعتراض‌های حقوق بشری حضور موثر دارد.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان یداله بلدی، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ (۳۱  تیرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

17 − هشت =