ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان رجایی‌شهر

تصویر تزئینی و از آرشیو است

۵ زندانی خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان، چچن و عراق به اتهام عضویت در گروه‌های اسلامی گرای افراطی پس از انتقال به بند زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر (سالن ۱۰ بند ۴)، در هواخوری این بند، به جمعی از زندانیان سیاسی حمله کرد‌ند.

به گزارش گذار، یک‌شنبه ۷ مرداد ۹۷ درگیری شدید در زندان رجایی‌شهر منجر به مجروح شدن چند تن از زندانیان سیاسی از جمله سعید شیرزاد، هوشنگ رضایی، آرش صادقی و زانیار مرادی شد که در پی این حمله، دست راست سعید شیرزاد دچار شکستگی شد، پنجه‌ و مچ پای لقمان مرادی آسیب دید و کمر آرش صادقی نیز جراحت برداشت و سایر زندانیان نیز آسیب دیده‌اند.

این درگیری تقریبا ۱۵ دقیقه‌ای پس از آن آغاز شد که صالح‌اف، زندانی عضو گروهک اسلام‌گرای افراطی اهل جمهوری آذربایجان، جسمی تیز را زیر گلوی هوشنگ رضایی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام گذاشت و به او گفت “شما کافرید و ریختن خون شما مباح است” که با دخالت سایر زندانیان سیاسی برای نجان جان هوشنگ رضایی، سایر زندانیان منتسب به عضویت در گروه ذکر شده، با آجر و میله به این زندانیان حمله کردند.
در نتیجه این حملات، سعید شیرزاد، لقمان و زانیار مرادی و آرش صادقی به شدت آسیب دیدند و تعدادی دیگر از زندانیان نیز مجروح شده‌اند.

با دخالت ماموران امنیتی زندان، به این جدال خاتمه داده شد و زندانیان سیاسی به درون سلول منتقل شدند، اما از درمان مصدومان به مراکز درمانی خودداری شد و زندانیان آسیب دیده بدون درمان رها شده‌اند. گفته شده، سعید شیرزاد به دلیلی شکستگی در ناحیه دست راست درد زیادی می‌کشد.

صالح‌اف، زندانی است که آغازکننده‌ی درگیری بود. وی فردی قوی‌هیکل با ۱۹۵ سانت قد و حدود ۱۵۰ کیلو وزن است که آموزش‌های ویژه، دیده و از اعضای خطرناک گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به “داعش” است.

شایان ذکر است در هفته‌های گذشته نیز یکی از اعضای این گروه افراطی اسلامی به ابراهیم فیروزی حمله‌ور شده و گفته است «چون مسلمان بوده‌ای و مسیحی شده‌ای خونت مباح است.»

 تهدید جانی زندانیان سیاسی از سوی مسئولان زندان با استفاده از زندانیان جرایم خطرناک پیش‌تر نیز اتفاق افتاده بود و این شیوه از روش‌های تحت فشار گذاشتن زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر و سایر زندان‌های جمهوری اسلامی است.

بعضی از زندانیان خطرناک به طرق گوناگون تحت حمایت برخی مسئولان زندان هستند تا در مواقع لزوم از آن‌ها بر علیه زندانیان سیاسی استفاده شود.

این موضوع به خصوص در زندان‌های رجایی شهر و ارومیه، این زندان‌ها را به یکی از خطرناک‌ترین و امنیتی‌ترین زندان‌های ایران تبدیل کرده است.

منبع کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × 1 =