مجید دارابیگی در نشست وبیناری گذار؛ ضرورت یافتن راه‌کاری عملی برای اتحاد و تاکید بر به رسمیت شناختن حقوق عمومی

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، یک‌شنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ (۳۱ تیرماه ۱۳۹۷)، حاضر شد و بر ضرورتِ یافتن سبکی عملی برای نزدیک شدن به اتحاد تاکید کرد که یکی از این راه‌ها از نگاه وی به رسمیت شناختن حقوق عمومی است.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی در روز یک‌شنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ (۳۱ تیرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

مجید دارابیگی تاکید کرد که ما باید به نحوی با خواست روشن خود وارد مبارزه شویم و آموزگاران، کارگران، پزشکان و احزاب سیاسی، بایستی هر کدام، خواست روشن خود را طرح کنند.

این فعال سیاسی گفت: «ما در سال ۵۷ برخی آسیب‌ها مثل محیط زیست را نداشتیم و البته مبارزه با آمریکا نباید ما را به سمتی سوق بدهد که از جمهوری اسلامی دفاع کنیم و دشمن اصلی ما امروز جمهوری اسلامی است و این طبیعی است که آمریکا به عنوان ابرقدرت تلاش کند بازاری را که ۴۰ سال پیش از دست داده باز به دست بیاورد.»

وی در بخشی از سخنان خود افزود: «این ادعا که ما فکر کنیم، خودمان می‌توانیم جمهوری اسلامی را بیرون کنیم زیاد پشتوانه ندارد و تظاهراتی که چند روز گذشته در عراق شکل گرفت نشان داد که مردم عراق هم پی برده‌اند که حضور نیروهای ایرانی در عراق، دست کمی از حضور نیروهای آمریکایی ندارد.»

آقای دارابیگی در این نشست وبیناری تاکید کرد “امروزه ۳ کشور در خاورمیانه در پی احیای حکومت اسلامی هستند که شامل ایران عربستان و ترکیه می‌شود.”

ایشان اینطور ادامه‌ی سخن داد: «جمهوری اسلامی هنگامی که در کشور تبلیغ می‌کنند که ما به اسرائیل نزدیک شده‌ایم و اسرائیل آخرین نقطه‌ای است که ما می‌خواهیم آزاد کنیم، دارند توده‌های ایران را فریب می‌دهند اما ما بایستی به عنوان نیروی مترقی یا اتمی شدن خاورمیانه مخالفت کنیم، یعنی اجازه ندهیم جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست پیدا کند که بعدش پاکستان هم بخواهد بمب اتم قرض کند و ترکیه و مصر هم در رقابت با ایران اقدام به تولید سلاح اتمی کنند و ما در پیوند با همه نیروهای پیشرو در خاورمیانه حتی اسرائیل هم مانند کشورهای دیگر وادار کنیم که سلاح خود را زمین بگذارد.»

این کنشگر سیاسی گفت: «هیچ چیزی مثل این آینده ما را تهدید نمی‌کند که کشورهای خاورمیان به سلاح اتمی دست پیدا کنند و ما حتی باید تاسیس نیروگاه‌های تولید برق اتمی هم متوقف کنیم. زلزله گذشته در سر پل ذهاب نشان داد که مردم ایران همسبتگی عظیمی دارند، چرا که از دور افتاده‌ترین نقاط دنیا و کشور به کمک زلزله‌زدگان آمدند و این نکته بسیار جالب توجه است.»

وی در بخش دیگری از این نشست سراسری گفت: «کشور ایران با همه آسیب‌هایی که دیده است به هیچ عنوان تبدیل به سوریه، لبنان و عراق نخواهد شد. شاه هم در دوره گذشته گفت اجازه ندهید ایران ایرانسان شود شاه رفت و در ایران تجزیه صورت نگرفت. هر چند بقای این حکومت در این است که به بهانه جنگ مردم را سرکوب کند و به بهانه تحریم و … ملت را تحریک کند تا در خدمت شعارهای ارتجاعی خود باشند. اما من تردیدی ندارم که مردم فریب نخواهند خورد.»

مجید دارابیگی در انتهای سخنان خود اشاره کرد: «جمهوری اسلامی همچنان تلاش می‌کند به سلاح اتمی دسترسی پیدا کند و این دیوانه‌هایی (حکومت) که مردم ایران را در خواب می‌کشند و هنوز دست به ترور می‌زنند، قابل اعتماد نیستند. اگر این حکومت دستش به سلاح اتمی برسد تهران را هم نابود خواهد کرد. بنابراین ما نبایستی به بهانه اینکه آمریکا مخالف این حکومت است دست از مخالفت با جمهوری اسلامی برداریم.»

مجید دارابیگی (وریا بامداد)، کنشگر سیاسی، نویسنده و پژوهشگر است. او اهل کرندِ کرمانشاه است، و نیز مدرس دانشگاه‌های ایران، و وکیل پایه یک دادگستری بوده است و از اوان دانشجویی فعال سیاسی و تحول‌خواه بوده و به همین دلیل در دو حکومت شاه و حکومت اسلامی زندانی سیاسی بوده‌ است. وی نویسنده کتاب‌های گذری بر زندان شاه در بیش از ۵۰۰ صفحه و جمهوری زندان‌ها – پژوهشی در شکنجه، بازجوئی‌ها و فجایع دوران جمهوری اسلامی به ویژه دهه ۶۰  – (در دو جلد) بالغ بر ۷۰۰ صفحه می‌باشد.

مجید دارابیگی، نویسنده صدها پژوهش و مقاله‌های سیاسی و دانشگاهی در ایران و خارج از کشور است. او هم‌اکنون در آلمان اقامت داشته و همچنان به کوشش در راه آزادی و استقلال و عدالت اجتماعی ادامه می‌دهد.

گذار از حاکمیت اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند.

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان مجید دارابیگی، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ (۳۱ تیرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پانزده + هشت =