عفو بین‌الملل: حکم محکومیت و مجازات اعدام رامین حسین‌پناهی لغو شود

عفو بین‌الملل نسبت به خطر قریب‌الوقوع اجرای حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام هشدار داد و از مقامات ایران خواست که حکم محکومیت و مجازات این زندانی سیاسی لغو و او را آزاد کنند.

عفو بین‌الملل در تازه‌ترین بیانیه خود نوشت: «مقامات ایران زمینه محاکمه منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام را فراهم آورند.»

متن بیانیه عفو بین‌الملل:

رامین حسین پناهی از اقلیت کُرد ایران از تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ بدون اطلاع قبلی به خود، خانواده‌ و وکلایش به زندان رجایی‌شهر منتقل شده است. اجرای احکام زندان سنندج به وکلای او گفته که او برای آماده‌سازی اجرای حکم اعدامش به رجایی‌شهر منتقل شده است. پس از این انتقال او را بلافاصله از بخش عمومی زندان خارج کرده‌اند و از آن پس اطلاعی از وی در دست نیست. او در خطر اعدام است.
در هفته اول پس از انتقال او با خانواده‌اش تماس داشت، اما پس از آن از هر گونه تماسی ممنوع شده است. او از ارتباط با وکلایش نیز محروم است.
رامین حسین پناهی از روز ۴ شهریور لب‌های خود را دوخت و در اعتراض به حکم اعدام و بدرفتاری‌ها در زندان از جمله محرومیت از دسترسی به خدمات درمانی در ارتباط با مشکلات کلیوی و جراحتی که بابت گلوله خوردن در زمان بازداشت دارد، دست به اعتصاب غذا زد.

عفو بین‌الملل از مقامات ایران می‌خواهد که حکم محکومیت و مجازات اعدام رامین حسین پناهی لغو شود و او را آزاد کنند مگر اینکه بتوانند او را بر اساس مدارک کافی و بدون استناد به اعترافات گرفته شده تحت شکنجه و دیگر بدرفتاری‌ها، متهم به یک جرم متعارف در قوانین بین المللی کرده و زمینه محاکمه منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام را فراهم آورند.

گفتنی است، پیش‌تر نیز عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته بود، حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، جوان ۲۴ ساله کُرد را تا دیر نشده‌است، لغو کنند و این مجموعه تکان دهنده از نقض حقوق بشر را بیش از این سنگین نکرده و از ارتکاب تخلفی که غیرقابل جبران خواهد بود، دست بکشند.

در خواست عفو بین‌الملل نروژ برای درخواست کمک به رامین حسین پناهی

‎رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد، ٢ تیر ۱۳۹۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز انفرادى و شکنجه های جسمی و روانی، به زندان مرکزى سنندج منتقل شد. این زندانی سیاسی، ٢۵ دی ٩۶ در شعبە یک دادگاه انقلاب شهر سنندج بە اعدام محکوم شد. این حکم، ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ در شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد.

‎حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، در حالی صادر و ابلاغ شد، که وی تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را رد کرد، همچنین وکلای این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه می دانستند.

‎در ارتباط تایید حکم این زندانی سیاسی، ۳ تن از کارشناسان سازمان ملل، در تاریخ ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف حکم اعدام وی شدند و نگرانی خود برای بدرفتاری و شکنجه زندانیان در ایران اعلام کردند.

‎در همین رابطه بیش از ده هزار تن از شهروندان، فعالان مدنی و سیاسی با امضای طومار و نامه، صدور حکم اعدام رامین حسین‌پناهی را محکوم کرده‌اند. همچنین تاکنون بالغ بر ۶٠ تن از نمایندگان پیشین مجلس، اساتید دانشگاه‌ها، وکلا، طی نامه‌ای به رییس دستگاه قضایی ایران، خواستار توقف حکم اعدام رامین حسین‌پناهی شده‌اند و می‌توان گفت تمامی نهادهای حقوق بشری با انتشار بیانیه‌‌هایی خواهان لغو فوری حکم اعدام این فعال سیاسی هستند.

‎سازمان عفو بین‌الملل نیز با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کُرد ایرانی شده است، در بیانیە این سازمان بین‌المللی آمدە است “مورد رامین حسین‌پناهی یکی از حوادث ناگوار و نفس‌گیر عدالت از آغاز تا اکنون بودە است. (رامین) بعد از شکنجە‌های فراوان کە آثار آن در هنگام حضور در دادگاە روی بدنش مشخص شد در یک دادگاه نا عادلانە بە اعدام محکوم شد.”

سازمان عفو بین‌الملل مورد دادرسی و دادگاهی رامین حسین پناهی را “خیانت کامل بە پروسە عدالت نامید” و افزوده “رامین حسین پناهی در دوران بازجویی از حق داشتن وکیل و ملاقات با خانوادەش و همچنین از دسترسی بە جزئیات پروندەاش محکوم بودە است.”عفو بین الملل با انتقاد شدید از نیروهای امنیتی برای فشار بر رامین حسین پناهی برای شرکت در اعترافات تلویزیونی میگوید “ما از مقامات ایران میخواهیم (کە با اعدام رامین حسین پناهی) کە نهایت انکار حقوق بشر است فهرست کارهای نقص کنندە حقوق بشری خود را کامل نکنند.”

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

10 − 5 =