“اجرای حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی در یکی از پایگاه‌های سپاه در تهران”

منابع مطلعی درباره احتمال اجرای حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی به کمپین گفته‌اند که “این دو زندانی سیاسی کرد عصر جمعه ۱۶ شهریورماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه از زندان رجایی شهر منتقل شده‌اند و سحرگاه امروز شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام این زندانیان در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران اجرا شده است.”

همزمان خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار خبری اعلام کرده “حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اجرا شده است.”
از سوی دیگر مسوولین زندان و مقام‌های قضایی مسوول، “کماکان اطلاع درستی درباره سرنوشت قطعی زانیار و لقمان مرادی به اعضای خانواده آنان سرباز می‌زنند و اطلاع دقیق و درستی به وکیل و خانواده نداده‌اند.”

عثمان مزین، وکیل دادگستری در گفتگویی اختصاصی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «ما از صبح زود بە همراە برادر رامین پیگیر وضعیت ایشان بودیم در تهران، بە دادگاە هم مراجعە کردیم کە آخرین وضعیت را بدانیم. متاسفانە هیچ پاسخی بە ما نمی دهند. حوالی ظهر رفتیم زندان رجایی شهر ، یکی از مسئولین زندان شفاها بە ما اعلام کرد کە غروب روز جمعه رامین را بە همراە لقمان و زانیار مرادی از زندان رجایی شهر خارج کردە و آنها اطلاعی از وضعیت این سە زندانی محکوم بە اعدام ندارند”.

همچنین امجد حسین‌پناهی، فعال حقوق بشر و برادر رامین حسین‌پناهی ضمن تایید خبر اجرای حکم اعدام برادرش به کمپین گفت: “متاسفانه منابع مطلعی خبر دادند که حکم اعدام رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی اجرا شده است.”

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران و اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه در امور اعدام‌های فراقضایی و بی‌رویه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ طی انتشار بیانیه‌ای از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته بودند تا اعدام قریب‌الوقوع زندانیان کرد ایرانی را متوقف کنند. همچنین جوامع بین المللی و حقوق بشر و شمار زیادی از فعالان مدنی طی روزهای اخیر با راه انداری کمپین های گوناگون و برگزاری توفان های توییتری، خواستار لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی و زانیار و لقمان مرادی شده بودند.

این سه زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام، از ابتدای بازداشت تا زمان اجرای حکم از دادرسی عادلانه محروم بودند و بارها ابتدایی‌ترین حقوق قانونی آنها در طول روند دادرسی نقض شد و پس از آن نیز بارها جهت اخذ اعتراف اجباری شکنجه شدند و مورد ضرب و جرح قرار گرفتند و با فشار نهادهای اطلاعاتی نهایتا حکم این سه زندانی سیاسی اجرا شد.

صالح نیکبخت، وکیل مدافع زانیار و لقمان مرادی، دو زندانی سیاسی محکوم به اعدام، پیش‌تر نسبت به این اجرای حکم اعدام هشدار داده بود و انتقال این دو زندانی سیاسی به بند ۸ اطلاعات رجایی‌شهر، را دلیلی برای اجرای حکم موکلشان می دانست.

گفتنی است زانیار و لقمان مرادی، به ترتیب در روزهای ۱۳ و ۱۴ مردادماه ۸۸ از سوی نیروهای امنیتی در شهر مریوانِ استان کردستان بازداشت شدند و مدت نزدیک به ۹ ماه در «اداره اطلاعات شهر سنندج» مورد بازجویی و انواع شکنجه‌های فیزیکی و روحی قرار گرفتند. آنها سرانجام به «بند ۲۰۹ زندان اوین» منتقل شده و پس از نزدیک به یک ماه و نیم بدون حق ملاقات و تماس با خانواده، بە حکم «قاضی صلواتی» در شعبە ۱۵ «دادگاە انقلاب تهران» در اول دی‌ماە ۱۳۸۹، تحت اعترافات ساختگی زیر شکنجە، به اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کُردی» و «دست‌داشتن در قتل پسر امام جمعه‌ی مریوان» به اعدام محکوم شدند. بعد از اعتراض این دو به احکام صادره، در ۱٨ تیرماه ۱٣۹۰، از سوی «دیوان عالی کشور» این حکم تایید و یک روز بعد به دایره اجرای احکام زندان «رجایی شهر کرج» ابلاغ شد.

رامین حسین‌پناهى، فعال سیاسی کُرد نیز در تاریخ ٢ تیرماه ٩۶ بازداشت و پس از ۲۰۰ روز تحمل انفرادى به زندان مرکزى سنندج منتقل شده بود. این زندانی سیاسی مورخ ٢۵ دی‌ماه همان سال از سوی شعبە اول دادگاه انقلاب شهرستان سنندج بە اعدام محکوم شد. حکم صادره در تاریخ ٢٢ فروردین ۱۳۹۷ از سوی شعبه ٣٩ دیوانعالى کشور در شهر قم مجددا به تایید رسید و جهت اجرای حکم به شعبه ۴ اجرای احکام دادسرای اجرای احکام سنندج ارجاع شد. نهایتا حکم اعدام رامین حسین پناهی، زانیار مرادی و لقمان مرادی سه زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ اجرا شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

16 − 6 =