افزایش شمار بازداشتیان در اعتصاب شهرهای کُردنشین

پس از فراخوان فعالان مدنی جهت آغاز اعتصاب در کردستان به دلیل اعتراض به اعدام زندانیان سیاسی و محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کُرد، شمار زیادی از فعالان کارگری و مدنی در شهرهای مختلف بازداشت شدند.

به گزارش گذار، خالد حسینی، مظفر صالح نیا و مختار زارعی، پس از بازداشت و تفهیم اتهامِ تبلیغ برای اعتصاب عمومی در شهر سنندج، از سوی دادسرای سنندج با تعیین قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

همچنین سوران‌ دانشور، مسلم‌ بهرامی، آرام‌ فتحی، محمد ازکات، دلیر روشن، احمد تبیرە، نوشیروان‌ خوش‌نظر، احسن‌ پرتوی، نیشروان رضایی و آرام‌ امانی در شهر⁧ مریوان، دو فعال مدنی به نام‌های خالد گنجی و رشید ناصرزاده در ⁧اشنویه⁩، باقر صفری در روانسر و جعفر رسول پور در سردشت بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

در میان افراد ذکر شده، رشید ناصرزاده، فعال مدنی، خبرنگار، فعال محیط زیست شهر اشنویه پس از ساعاتی بازجویی با قرار کفالت آزاد شد.

گفتنی است بنا به گزارش منابع محلی، نهادهای امنیتی با تعدادی از فعالان‌ کرد به قصد احضار تماس گرفته‌اند.

صبح امروز چهارشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۷ براساس گزارش های ارسالی و همچنین براساس انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کردی آغاز شد.

برخی وب سایت‌های حقوق بشری از بازداشت‌ فعالان‌ مدنی در دیگر شهرهای کردنشین از سوی نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

گزارش شده، شهرهای سنندج، بانه، سقر، پاوه، جوانرود، بوکان، مریوان، اشنویه، کرمانشاه و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری کرده‌اند.

برخی از شاهدان عینی از کاهش سرعت اینترنت و حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در برخی شهرهای کُردنشین  خبر داده‌اند و به گزارشگر کانون گفته‌اند: “سرعت اینترنت پس از اعتصابات و اعتراض مردم به حکومت به شدت پایین آمده و فضای شهرها کاملا نظامی شده است.”

اعتصاب روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در مناطق کُردنشین پیشتر در شبکه های اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام های رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و در محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، فراخوان شده بود.

گفتنی است سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران  به اجرا در آمد. در همان روز حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران انجام شد که در این حمله دست کم ۱۶ تن کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 − 4 =