نادر افشاری فعال مدنی تفهیم اتهام شد

نادر افشاری، فعال مدنی ساکن کرج، روز گذشته پس از حضور در شعبه اول دادگاه انقلاب شهر کرج تفیهم اتهام شد.

به گزارش گذار، نادر افشاری، فعال مدنی ساکن کرج که سه‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ پس از دو هفته بازداشت، با قید وثیقه ۵۰میلیون تومانی، از زندان رجایی‌شهر کرج به صورت موقت آزاد شده‌بود، چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ جهت آخرین دفاع خود در شعبه اول دادگاه انقلاب شهر کرج، حاضر شد و اتهامات “شرکت در تجمعات غیرقانونی اخلال در نظم و امنیت عمومی”، “نشر و فراخوان در فضای مجازی” و “توهین به نظام” از سوی بازپرس “ایوب ابراهیمیان” به وی تفهیم شد.

یک منبع نزدیک به خانواده افشاری گفت: «آقای افشاری که روز گذشته طی یک تماس تلفنی، از وثیقه گذارش خواسته شده بود امروز هشت صبح در شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرج حاضر شود، در مورد پروندهبازداشت مردادماه خود به ذکر آخرین دفاعیاتش پرداخت و اتهامات “شرکت در تجمعات غیرقانونی اخلال در نظم و امنیت عمومی”، “نشر و فراخوان در فضای مجازی” و “توهین به نظام” به وی تفهیم شد.»

این منبع مطلع افزود: «بازپرس پرونده در جلسه دادگاه تاکید داشت که آقای افشاری از بحث رفعت اسلامی و بخشش از نظام بهره جوید تا مشمول عفو شود که وی نپذیرفت.»

نادر افشاری، فعال مدنی که شامگاه چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ طی اعتراضات سراسری گوهردشت کرج توسط ماموران امنیتی، بازداشت و مدتی به “خانه‌های امن” وزرات اطلاعات منتقل شده‌بود، سه شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ با قید وثیقه ۵۰میلیون تومانی، از زندان رجایی‌شهر کرج تا زمان برگزاری دادگاه به صورت موقت آزاد شد.

پیش‌تر مریم سبزه‌پرور، مادر نادر افشاری، پس از پیگیری‌های مداوم با خبر شده بود که نام پسرش در لیست اغتشاشگران است. این در حالی است که مادر این فعال مدنی معتقد است پسرش، تنها به شرایط موجود اعتراض کرده‌است.

نادر افشاری، فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۱۲ بهمن ۹۶ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل شده‌بود و ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ با تامین وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شده بود.

گفتنی است، در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، نادر افشاری به همراه تعدادی از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در نقاط مختلف ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند، این افراد پس از بازداشت به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات مستقر در زندان اوین منتقل و بدون دسترسی به وکیل مراحل بازجویی و بازپرسی را طی کرده اند. همگی بازداشت شدگان با تامین وثیقه یکصد میلیون تومانی به صورت موقت از زندان اوین آزاد شدند. پیش از این دادسرای اوین به برخی از این افراد اتهاماتی مانند تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی را تفهیم کرده بود.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

10 + 9 =