خالد حسینی، مظفر صالح‌نیا و مختار زارعی با قید وثیقه آزاد شدند

خالد حسینی، مظفر صالح‌نیا و مختار زارعی، روز جاری با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شدند.

“خالد حسینی” فعال کارگری و از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، “مظفر صالح‌نیا” فعال کارگری و از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و “مختار زارعی”، فعال سیاسی کُرد ساکن سنندج، پنج‌شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ از زندان مرکزی سنندج، هر کدام با قید وثیقه ۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

گفتنی است، خالد حسینی، مظفر صالح‌نیا و مختار زارعی، چهارشنبه از سوی دادسرای سنندج به اتهام تبلیغ برای اعتصاب عمومی در شهر سنندج، تفهیم اتهام شده و با تعیین قرار وثیقه به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بودند. گفته شده قرار وثیقه هر کدام از سوی قاضی شالگان ۸۰ میلیون تومان تعیین شده بود که این قرار روز جاری به ۳۰ میلیون کاهش یافت.

در اعتصابات سراسری روز گذشته شمار زیادی از شهروندان مناطق کردنشین بازداشت یا احضار شدند.

سوران‌ دانشور، مسلم‌ بهرامی، آرام‌ فتحی، محمد ازکات، دلیر روشن، احمد تبیرە، نوشیروان‌ خوش‌نظر، احسن‌ پرتوی، نیشروان رضایی و آرام‌ امانی در شهر⁧ مریوان، دو فعال مدنی به نام‌های خالد گنجی و رشید ناصرزاده در ⁧اشنویه⁩، باقر صفری در روانسر و جعفر رسول پور در سردشت بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

در میان افراد ذکر شده، رشید ناصرزاده، فعال مدنی، خبرنگار، فعال محیط زیست شهر اشنویه پس از ساعاتی بازجویی با قرار کفالت آزاد شد.

گفتنی است بنا به گزارش منابع محلی، نهادهای امنیتی با تعدادی از فعالان‌ کرد به قصد احضار تماس گرفته‌اند.

چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ براساس گزارش های ارسالی و همچنین براساس انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کردی آغاز شد.

برخی وب سایت‌های حقوق بشری از بازداشت‌ فعالان‌ مدنی در دیگر شهرهای کردنشین از سوی نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

شهرهای سنندج، بانه، سقر، پاوه، جوانرود، بوکان، مریوان، اشنویه، کرمانشاه و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری کرده‌اند.

برخی از شاهدان عینی از کاهش سرعت اینترنت و حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در برخی شهرهای کُردنشین  خبر داده‌ند و به گزارشگر کمپین گفتند: “سرعت اینترنت پس از اعتصابات و اعتراض مردم به حکومت به شدت پایین آمده و فضای شهرها کاملا نظامی شده است.”

اعتصاب روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در مناطق کُردنشین پیشتر در شبکه های اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام های رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و در محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، فراخوان شده بود.

سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران  به اجرا در آمد. در همان روز حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران انجام شد که در این حمله دست کم ۱۶ تن کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

منبع کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در ایران

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج × دو =