ثریا خدری فعال مدنی در سنندج بازداشت شد

ثریا خدری از فعالان مدنی ساکن سنندج توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

پنج‌شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۷،  ثریا خدری فعال مدنی ساکن سنندج و عضو موسسه خیریه روجیار کردستان، از سوی نهادهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از دلایل بازداشت و محل نگهداری این شهروند کُرد در دست نیست و خانواده این فعال مدنی در نگرانی از وضعیت وی بسر می برند.

گزارش شده، “ماموران امنیتی بدون در دست داشتن حکم قضایی این فعال مدنی را بازداشت کردند.”

در اعتصابات سراسری روز گذشته شمار زیادی از شهروندان مناطق کردنشین بازداشت یا احضار شدند.

سوران‌ دانشور، مسلم‌ بهرامی، آرام‌ فتحی، محمد ازکات، دلیر روشن، احمد تبیرە، نوشیروان‌ خوش‌نظر، احسن‌ پرتوی، نیشروان رضایی و آرام‌ امانی در شهر⁧ مریوان، دو فعال مدنی به نام‌های خالد گنجی و رشید ناصرزاده در ⁧اشنویه⁩، باقر صفری در روانسر و جعفر رسول پور در سردشت بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل شدند.

در میان افراد ذکر شده، رشید ناصرزاده، فعال مدنی، خبرنگار، فعال محیط زیست شهر اشنویه پس از ساعاتی بازجویی با قرار کفالت آزاد شد.

گفتنی است بنا به گزارش منابع محلی، نهادهای امنیتی با تعدادی از فعالان‌ کرد به قصد احضار تماس گرفته‌اند.

چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ براساس گزارش های ارسالی و همچنین براساس انتشار عکس‌ها و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی، اعتصاب عمومی در برخی شهرهای کردنشین ایران، در اعتراض به اعدام سه زندانی سیاسی کُرد زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی و حمله موشکی سپاه پاسداران به احزاب کردی آغاز شد.

برخی وب سایت‌های حقوق بشری از بازداشت‌ فعالان‌ مدنی در دیگر شهرهای کردنشین از سوی نیروهای امنیتی خبر داده‌اند.

شهرهای سنندج، بانه، سقر، پاوه، جوانرود، بوکان، مریوان، اشنویه، کرمانشاه و مهاباد به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند. نیروهای امنیتی در مهاباد مغازه‌هایی را که به اعتصاب عمومی پیوسته‌اند علامت‌گذاری کرده‌اند.

برخی از شاهدان عینی از کاهش سرعت اینترنت و حضور پرتعداد نیروهای امنیتی در برخی شهرهای کُردنشین  خبر داده‌ند و به گزارشگر کمپین گفتند: “سرعت اینترنت پس از اعتصابات و اعتراض مردم به حکومت به شدت پایین آمده و فضای شهرها کاملا نظامی شده است.”

اعتصاب روز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ در مناطق کُردنشین پیشتر در شبکه های اجتماعی در اعتراض به حکم اعدام سه زندانی سیاسی به نام های رامین حسین پناهی، زانیار و لقمان مرادی و در محکومیت حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران، فراخوان شده بود.

سحرگاه شنبه ۱۷ شهریور حکم اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی در یکی از پایگاه‌های سپاه پاسداران در تهران  به اجرا در آمد. در همان روز حمله موشکی سپاه پاسداران به مقر حزب دموکرات کردستان و حزب دموکرات کردستان ایران انجام شد که در این حمله دست کم ۱۶ تن کشته و تعداد زیادی نیز مجروح شدند.

منبع کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

3 × یک =