صدور حکم غیابی برای عباس لسانی

عباس لسانی، یکی از فعال مدنی سرشناس ساکن اردبیل که پیش تر از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز احضار شده بود، از طریق پیامک مطلع شده که به صورت غیابی برای وی حکم صادر شده است.

به گزارش گذار عباس لسانی فعال مدنی ترک (آذربایجانی) که یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷، از طریق پیامک به شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز احضار شده بود، با ارسال پیامکی دیگر در روز یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ مطلع شده که برای وی به صورت غیابی حکم صادر شده است.

آقای لسانی در این خصوص پیش تر گفته بود: “به رغم چشم پوشی از تأخیر در زمان‌ احضار و نیات پشت پرده نامیمون احضارکنندگان در انتخاب زمان ارسال پیامک و همچنین زمان برگزاری جلسه دادگاه که مصادف با هشتم ماه محرم می‌باشد، به دلیل عدم ارسال احضاریه با برگ کاغذ رسمی و ابلاغ قانونی در زمان و مکان مورد نظر در دادگاه حاضر نخواهند شد”.

این فعال مدنی در  شعبه ۱۲ دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب آذربایجان شرقی به اتهام ”تبلیغ علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری مرحوم حسن دمیرچی” تفهیم اتهام شده بود.

حسن دمیرچی، بنیانگذار مٶسسه موسیقی آذربایجان و مٶلف چندین کتاب موسیقی آذربایجان در چهارم تیرماه امسال و با حضور هزاران فعال مدنی در قطعه هنرمندان تبریز به خاک سپرده شد.

عباس لسانی، فروشنده مواد غذایی و ۵۵ ساله، از فعالان مدنی شهر اردبیل است که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز در زمینه حقوق قومی شهروندان ترک‌ مانند مبارزه با تبعیض‌های قومیتی و مبارزه برای رسمی شدن زبان ترکی فعالیت می‌کند و تا کنون چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

این فعال مدنی که در سال ۱۳۹۴ به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شده بود، پس از سپری کردن مدت حبس در زندان‌های اردبیل و شیراز پنجم خرداد ماه ۱۳۹۵ آزاد شد.

عباس لسانی، روز دوشنبه ۱۱ تیر۱۳۹۷ در آستانه گردهمایی سالانه قلعه بابک و در ادامه بازداشت‌های گسترده در آذربایجان در محل کارش از سوی ماموران اداره اطلاعات بازداشت و در روز چهارشنبه ۲۰ تیرماه با تامین وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

سیزده − 3 =