دست‌کم ۱۲ زندانی با اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر در زندان کرمان اعدام شدند

روز جاری، ۱۲ زندانی با جرایم مرتبط با مواد مخدر، در زندان مرکزی کرمان اعدام شدند.

به گزارش گذار، سحرگاه روز پنج‌شنبه ۱۵ آذرماه، ۱۲ زندانی با جرایم مرتبط با مواد مخدر، در زندان مرکزی کرمان، به دار آویخته شدند.

هویت چهار تن از آن‌ها که از شهروندان بلوچ بودند، عبارتند از “عبدالغنی و یعقوب از طایفه قلندرزهی(شه بخش) ساکن گوهرکوه خاش” و دو تن دیگر به نام‌های “جلیل ف خدابخش” و “یوسف ف جلال الدین”.

از اسامی سایر اعدام شدگان اطلاعی در دست نیست.

یک منبع مطلع راجع به دو تن از اعدام شدگان گفت: «دو تن آن‌ها به نام‌های “عبدالغنی و یعقوب از طایفه قلندرزهی(شه بخش) ساکن گوهرکوه خاش” به جرم حمل مواد مخدر، چندین سال را در زندان کهنوج بسر بردند و به اعدام محکوم شده و مدتی پیش به زندان کرمان انتفال یافتند، تا اینکه روز گذشته به خانواده‌های آن‌ها اطلاع دادند که فردا اعدام خواهند شد.»

اعدام این شهروندان در حالی صورت گرفت که بر اساس قوانین جدید تنها زندانیان متهم به قتل عمد در ایران باید حکم اعدام شان به اجرا درآید.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه کشور پیش‌تر در یک نشست خبری گفته‌بود که ۷۰ درصد زندانیان از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در حبس به سر می‌برند.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران در جلسه مسئولان عالی قضایی این کشور در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته‌بود: “در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد زندانیان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه جرایم مرتبط با مواد مخدر در زندان به سر می‌برند و باید برای این موضوع چاره‌ای اندیشید”.

گفتنی است، مردادماه سال گذشته بعد از انجام تغییراتی در قانون مبارزه با مواد مخدر و تصویب آن در مجلس ایران، با الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر مصوب آبان‌ماه ۶۷، حکم محکومان به اعدام در جرایم مرتبط با مواد مخدر باید با در نظر گرفتن شرایطی به “حبس درجه یک تا سی سال” و جزای نقدی تبدیل می‌شد و بر اساس قانون مورد ذکر، آن‌دسته از متهمانی که سلاح سرد یا سلاح گرم در حین مقابله با مأموران همراه داشته‌اند، سردسته‌ها، پشتیبانان مالی، سرمایه‌گذارها یا استفاده‌کنندگان از کودکان کمتر از ۱۸ سال برای قاچاق، و دارندگان سابقه‌ی محکومیت قطعی اعدام، حبس ابد، یا حبس بیش از ۱۵ سال شامل حکم اعدام هستند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × دو =