سهراب چمن‌آرا در نشست وبیناری گذار؛ نوشتن یک پیش‌نویس برای قانون اساسی راهی برای اتحاد میان اپوزیسیون

سهراب چمن‌آرا، نویسنده و تحلیل‌گر مسائل سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷)، بر لزوم نوشتن یک پیش‌نویس قانون اساسی به عنوان راهی برای اتحاد میان اپوزیسیون تاکید کرد و آن‌را به عنوان تنها راه‌کار ممکن برای گذار از استبداد حاکم برشمرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه  یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

سهراب چمن‌آرا، در این نشست وبیناری گفت: «بنده از ۲۰ سال پیش در مورد قانون اساسی، صحبت می‌کردم و از ۱۵ سال گذشته هر کجا که می‌رفتم، اگر صحبتی از قانون اساسی می‌شد، می‌گفتند الان وقتش نیست، اما من معتقدم که تنها راه متحد کردن این اپوزیسیون، نوشتن یک پیش‌نویش قانون اساسی است تا اینها بتوانند با هم توافق بکنند.»

آقای چمن‌آرا افزود: «قانون اساسی که باید برای بعد از دوران گذار نوشته شود، باید ۲۰ سال پیش نوشته می‌شد.»

این فعال سیاسی افزود: «قانون اساسی مشروطه اصلاح پذیر نیست و من در برنامه‌های هفتگی خودم آن را آیتم به آیتم خوانده‌ام و اصلا اصلاح پذیر نیست. اما برای زمان خودش از بزرگترین افتخارات ما بوده‌است.»

وی اضافه‌کرد: «تنها راه نجات از دست این رژیم تغییر قانون اساسی است و حتی حمله نظامی هم کارگر نیست. ما آمدیم یک وبسایت درست کرده‌ایم که تمام هدف‌مان در آن هست.»

سهراب چمن‌آرا در آخر گفت: «بنده فقط می‌خواهم یک نتیجه گیری از صحبت‌هایم بکنم و باز تاکید می‌کنم که تنها راه اتحاد اپوزیسیون این است که در مورد یک قانون اساسی توافق بکنند.»

سهراب چمن‌آرا، متولد ۱۳۲۶ و زاده کرمانشاه است. او سال ۴۸ شمسی از دانشگاه لندن در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شد و بعد از چهار سال خدمت نظام و کار در ذوب آهن اصفهان، به مدت ۱۵ سال صاحب شرکت خصوصی چمتک پیمانکار برق و ابزار دقیق در ایران شد.

وی، سال ۱۳۶۷ برای همیشه به آمریکا مهاجرت می‌کند و مدت شش سال در “یو او پی” یکی از شرکت‌های تکنولوژی صنایع نفت و پتروشیمی، به‌عنوان مهندس ارشد طراحی، مسئول چند پروژه پتروشیمی در ایران و سایر کشورها بوده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سهراب چمن‌آرا، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

پنج + دو =