ممانعت ماموران امنیتی از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده

روز جاری، ماموران امنیتی، از برگزاری مراسم بیستمین سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، دو تن از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای، در گورستان امامزاده طاهر کرج، ممانعت کردند.

به گزارش گذار، روز جاری، جمعه ۱۶ آذرماه، بنا بر اعلام قبلی کانون نویسندگان ایران، جمعی از نویسندگان، هنرمندان، فعالان مدنی و شماری از شهروندان ساکن تهران و کرج، برای شرکت در مراسم سالگرد محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، دو تن از قربانیان قتل‌های زنجیره‌ای در گورستان امامزاده طاهر کرج حاضر شدند، اما ماموران امنیتی با بستن درهای گورستان امامزاده از برگزاری این مراسم، ممانعت به عمل آوردند.

رضا خندان مهابادی، یکی از مدیران و اعضای کانون نویسندگان ایران، به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «ما ساعت ۳ قرار بود به اتفاق دوستان خود به آنجا برویم، اما نیروهای انتظامی و امنیتی به وفور آنجا بودند و به هر حال نیروهای امنیتی درها را بسته بودند و ما به ناچار در گوشه‌ای جمع شدیم و هر چه تلاش کردیم که آن‌ها را قانع کنیم که درها را باز کنند، نهایتا اجازه ندادند و گفتند که ما دستور داریم درها باز نشود و مراسم برگزار نگردد».

آقای خندان، در ادامه افزود: «این وضعیتی است که برای ما درست کرده‌اند، اما ما این ادای احترام و دادخواهی را داریم و تکرارش می‌کنیم و یک جایی، در یک دادگاه عادلانه‌ای، باید این پرونده‌ قتل‌های زنجیره‌ای باز شود و آمران و عاملان این قتل‌ها شناسایی شده، به مجازات عادلانه‌ای برسند و این تجربه‌ای باشد، برای هر جامعه‌ای تا این رفتارها برایش تکرار نشود و این جنایاتی که انجام شده فراموش نشود.»رضا خندان مهابادی، یکی از مدیران و اعضای کانون نویسندگان ایران، به کمپین می‌گوید: «ما ساعت ۳ قرار بود به اتفاق دوستان خود به آنجا برویم، اما نیروهای انتظامی و امنیتی به وفور آنجا بودند و به هر حال نیروهای امنیتی درها را بسته بودند و ما به ناچار در گوشه‌ای جمع شدیم و هر چه تلاش کردیم که آن‌ها را قانع کنیم که درها را باز کنند، نهایتا اجازه ندادند و گفتند که ما دستور داریم درها باز نشود و مراسم برگزار نگردد».

این گفتگو را در ادامه بشنوید:

کانون نویسندگان ایران، روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه، در آستانه بیستمین سالگرد قتل‌های سیاسی با انتشار بیانیه‌ای نوشته‌بود: «پاییز امسال بیستمین سالگرد قتل‌های سیاسی پاییز ۷۷ است. حمید حاجی‌زاده و پسر ۹ ساله‌اش کارون، مجید شریف، پروانه اسکندری، داریوش فروهر، محمد مختاری و جعفر پوینده کسانی‌اند که فقط در سه ماه پاییز ۱۳۷۷ کشته شدند. حال آن‌که “حذف فیزیکی” منتقدان و مخالفان سال‌ها جریان داشت».

کانون نویسندگان ایران گفته‌بود: ««روز جمعه ۱۶ آذرماه، ساعت ۳ بعد از ظهر، بر مزار محمد مختاری و محمدجعفر پوینده در گورستان امامزاده طاهر، گرد هم می‌آییم و یادشان را گرامی می‌داریم».

کانون نویسندگان ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۷ از جمله با هدف مبارزه با سانسور اعلام موجودیت کرد. اعضای این کانون در برهه‌های مختلفی از تاریخ ایران، چه در دوران پهلوی و چه در زمان جمهوری اسلامی و به‌ویژه در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ با سرکوب و اعدام و قتل روبرو بوده‌اند.

محمدجعفر پوینده و محمد مختاری که در قتل‌های زنجیره‌ای وزارت اطلاعات در دهه ۷۰ جان خود را از دست دادند از اعضای این کانون بودند. اعضای این کانون را نویسندگان، مترجمان و ویراستاران تشکیل می‌دهند. از جمله اعضای نام‌آشنای کانون می‌توان به سیمین دانشور، نادر ابراهیمی، بهرام بیضایی، داریوش آشوری، محمدعلی سپانلو، محمود اعتمادزاده (م.ا. به‌آذین)، سیاوش کسرایی، اسماعیل خویی و احمد شاملو اشاره کرد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

5 × دو =