غلام عسگری در نشست وبیناری گذار؛ هدف مشترک همه فعالان رسیدن به دموکراسی/ تاکید بر مبارزات خشونت‌پرهیز

غلام عسگری، فعال کارگری و کنشگر سیاسی، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، در روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) بر هدف مشترک همه فعالان خارج کشور که رسیدن به دموکراسی و آزادی و جدایی دین از سیاست و دولت است، تاکید کرد و مبارزات خشونت‌پرهیز را به عنوان راهی برای گذار از استبداد حاکم عنوان کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه  یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

غلام عسگری، گفت: «همه کسانی که در این جلسه صحبت کردند، یک هدف را دنبال می‌کنند و آن گذار از استبداد است که ۴ دهه جنگ نابرابر را با مُلک و ملت ایران آغاز کرده ‌است».

این فعال سیاسی در ادامه افزود: «من بارها تاکید کرده‌ام که در خصوص سازمان ملل متحد باید گفت سازمان دول متحد که بارها و بارها حقوق واقعی ملت‌هایی را با داشتن حق وتو نقض کرده اند و از جمله می‌توان به همین قطع نامه اخیر اشاره کرد که در آخرین خط آن آمده‌است: “غیرالزام آوراست”».

این کنشگر مدنی اضافه کرد: «همان کسانی که در رژیم گذشته چای (منظور در دستگاه‌های دولتی) می‌آوردند، بعدا تشکیل انجمن اسلامی دادند و از همان زمان، برنامه حذف را در دستور کار قرار دادند و به ما یورش بردند و آن زمان توانستند تشکیلات ما را به صورت موقت از بین ببرند.»

آقای عسگری خطاب به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «آیا به یاد نمی‌آورید که به عنوان نمونه دور کارگران معدن بافق را حصار کشیدید و شلاق به آن‌ها زدید و چندین نفر از فعالان کارگری را احضار کردید و عده‌ای را حذف کردید [کشتید] اما کارگران ولی نعمت شما هستند. تمام حقوق بگیران، ولی نعمت شما هستند و شما امروز کشوری را تحت سلطه خود گرفته‌اید و مردم را به اسارت برده‌اید».

این فعال کارگری گفت: «ما در خارج کشور امروز باید با اتحاد و همبستگی بدانیم که مدیون خود هزاران ریحانه‌ها، هزاران کمانگر‌ها، هزاران افشین‌ها و هزاران شاهرخ‌ها هستیم و باید بدانیم که در کشور ما امروز خوشبختانه آنقدر آگاهی بالا رفته که فردا در مجلس موسسان آن‌ها تشکیل خواهند داد و ما مدیون تمام آن درد و رنج‌ها و داغ‌ها هستیم و امیدوارم بدانیم که هدف مشترک همه ما یکی است و برای رسیدن به دموکراسی و آزادی و سرنگونی این حکومت مذهبی به همدلی و اتحاد نیاز داریم».

وی در آخر افزود: «امروز اگر در کشور ایجاد خشونت شد، بدانید که اینها تمام سلاح‌های خود را علیه ما به کار خواهند بست و به نام ضد انقلاب و به نام ضد خدا و پیغمبر [بودن] ما را سرکوب خواهند کرد و من از همه می‌خواهم که بدون خونریزی و به دور از خشونت با اتحاد و همبستگی پیش برویم. من [از دوستانم] تقاضا می‌کنم که همیشه نکته خشونت پرهیزی را در نظر داشته باشند و اتحاد خارج کشور ما هم باید برقرار بشوند و زمانی که از این حکومت گذر کردیم آن زمان بر پایه منطق و منشور جهانی حقوق بشر بدون دخالت دین در دولت و سیاست صحبت می‌کنیم».

غلام عسگری، از فعالان کارگری باسابقه ایران هم‌اکنون در تبعید به سر می‌برد، سال‌ها به عنوان کارگر و ناظر در دوره پهلوی و نیز جمهوری اسلامی، در شرکت‌ها و کارگاه‌ها و کارخانه‌های صنعتی ایران از جمله پتروشیمی ماهشهر، پتروشیمی رازی، صنایع فولاد اهواز، نیروگاه رامین اهواز، نیروگاه زرگان اهواز، کارخانه‌ی قند دزفول، پتروشیمی تبریز، نیروگاه زرند کرمان و مسکن‌سازی اهواز مشغول به کار بوده است.

این فعال کارگری که در فاصله سال‌های ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ مسئول “شورای کارکنان مجتمع فولاد اهواز و شرکت‌های تابعه و وابسته” بوده است. او همچنان به فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری خود در حوزه کارگران، پس از تبعید اجباری و خروج از کشور به صورت موثر ادامه داده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان غلام عسگری، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۲۵ نوامبر ۲۰۱۸ (۴ آذرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

 

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

1 × یک =