حسن نایب‌هاشم در نشست وبیناری گذار؛ یافتن نقاط مشترک برای گذار از استبداد حاکم به دموکراسی

حسن نایب‌هاشم، پزشک، مدافع حقوق بشر و کنشگر سیاسی، در نشست وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۱۸ آذرماه ۱۳۹۷) از راه‌کارهایی برای گذار به دموکراسی سخن گفت و بر لزوم یافتن نقاط مشترک همه افراد و احزاب برای ادامه‌ی حرکت در گذار از استبداد حاکم، تاکید کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۱۸ آذرماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

حسن نایب هاشم، فعال حقوق بشر در آستانه روز جهانی حقوق بشر (دهم دسابر) گفت: «ما در نقطه‌ای هستیم که جمهوری اسلامی دارای قانون اساسی است که عرفی نیست و ما فقط ۴ کشور داریم که شکل جمهوری اسلامی داشته باشند و دولت‌هایی هم هستند که به شکلی حکومت مذهبی دارند و در دنیا در حداقل هستند. ولی حکومتی که سکولار باشد و دین از حکومت جدا باشد، خواسته اولیه‌ای است که امیدوارم در آن راستا حرکت کنیم».

آقای نایب‌هاشم افزود: «من قانون اساسی که پیشنهاد کرده‌ام برای مرحله‌ای است از الان که بتوانیم شروع کنیم تا زمانی که مجلس موسسان تاسیس شود و برای همین مقطع در نظر گرفته شده‌است».

این فعال حقوق بشر اضافه‌کرد: «حکومت‌هایی در دنیا هستند که شورایی هستند و تجربه‌های آن‌را در دنیا دیده‌ایم که اشکالی از مردم سالاری شورایی را در خود دارند و به نظر من آن سیستم هم در دنیا در اقلیت است که ممکن است سال‌هایی ادامه پیدا کند، ولی من تصورم این است که نظام عادی ایران دوباره شبیه آن چیزی که در اتحاد جماهیر شوروی بود، نخواهد شد».

این کنشگر سیاسی در ادامه گفت: «مسئله جلیقه زرد‌ها در دنیا می‌تواند در نوع خودش و در تداوم خودش به حرکت تهی دستان در دنیا تبدیل شود و شاید در آینده اشکالی از یک نوع دموکراسی مشارکتی که خیلی مستقیم‌تر است، به وجود آید و برقرار شود، اما آنچه در دنیا عرف‌تر هست، اشکالی از جمهوری‌های عرفی است و تعدادی نظام‌های پادشاهی است که در آن سلطان یا پادشاه که قدرت نمایشی دارد که این‌ها را می توان دموکراتیک گفت و این‌ها را باید تا حد زیادی، آنجایی مطرح کرد که ما به مجلس موسسان برسیم».

وی گفت: «همه ما باید در یک جهت حرکت کنیم و در این دوران پرتلاطم، نقاط مشترک را پیدا کرد که افراد بتوانند در آن حرکت بکنند و من پیشنهاد می‌کنم بحث قانون اساسی که طرح کرده‌ایم، مطالعه کنید و امیدوارم که راجع به آن بیشتر صحبت کنیم».

حسن نایب‌هاشم در آخر گفت: «ما باید میثاقی داشته باشیم که از نقطه صفر امروز به نقطه تاسیس یک مجلس موسسان برسیم».

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان حسن نایب‌هاشم، در جریان نشست وبیناری گذار در روز یک‌شنبه ۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۱۸ آذرماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × دو =