مخالفت با اعزام نگین قدمیان به مراکز درمانی خارج از زندان

نگین قدمیان، شهروند بهایی محبوس در بند زنان زندان اوین، کماکان از درمان محروم است و از اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان مخالفت می‌شود.

به گزارش گذار، نگین قدمیان، از اساتید موسسه‌ی آموزشی علمی بهاییان ایران که در حال گذراندن دوران محکومیت ۵ ساله‌ی خود در زندان اوین است، بعد از ۵ ماه پیگیری و با وجود موافقت “رستمی” دادیار ناظر بر زندان، کماکان از اعزام به مرکز درمانی مورد اعتماد جهت مداوای دندان خود محروم است. گفته شده رییس بهداری زندان اوین با این اعزام مخالفت می‌کند.

نگین قدمیان، در مردادماه سال جاری، در ملاقاتی حضوری و در نامه‌ای کتبی به دادیار ناظر بر جرایم امنیتی زندان اوین (رستمی)، رییس زندان اوین (چهارمحالی) و رییس بهداری زندان اوین (خانی) خبر از درد دندان و عفونت لثه‌ی خود داده‌ و درخواست کرده‌بود که با اعزام وی نزد پزشک متخصص و معتمدش، در مراکز درمانی خارج از زندان موافقت شود.

یک منبع مطلع در همین خصوص به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «در همان ملاقات دادیار ناظر بر جرایم امنیتی موافقت خود را اعلام نمود و دستور اعزام را بعد از بررسی صحت ادعایشان مبنی بر درد دندان صادر نمود. با این حال رییس بهداری اوین از انجام دستور خودداری نمود و با این بهانه که در زندان امکان درمان دندان خانم قدمیان وجود دارد، اعزام ایشان را خلاف قانون دانست. این درحالی‌ست که نگین قدمیان و خانوده‌اش به‌شدت بابت مسائل بهداشتی مربوط به درمان دندان در زندان اوین نگرانند. زیرا هرگونه اهمال در این زمینه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به‌بار آورد. در عین حال مبلغ درخواستی بابت درمان دندان خانم قدمیان که از طرف زندان اوین اعلام شده، بسیار بیشتر از مبلغی است که پزشک متخصص و معتمد آن‌ها برآورد کرده است».

این منبع افزود: «نگین قدمیان در این مدت طی مکاتباتی جداگانه مشکل خود را دو بار دیگر با رییس زندان اوین در میان گذاشته و علاوه بر آن گلایه‌ی خود را بابت عدم همراهی رییس بهداری اوین با دستور صادره، به سرپرست دادسرای ناحیه‌ی ۳ اوین (آقای امین‌ناصری) نیز مطرح کرده است. به هیچکدام از نامه‌های ایشان پاسخی داده نشده است. فقط به‌صورت شفاهی به اطلاعش رسیده که رییس زندان هم با اعزام ایشان موافق هستند. با این حال بعد از گذشت حدود ۱۵ روز از این ابلاغ شفاهی هنوز هیچ دستوری مبتی بر اعزام ایشان صادر نشده است».

در پاسخ به آخرین دادخواهی که نگین قدمیان در ملاقات با نماینده‌ی دادیار ناظر بر جرایم امنیتی مطرح کرد گفته شده “مسئولان با اعزام ایشان موافق هستند، ولی پزشک معالج زندان مخالف این اعزام است. پزشک زندان کسی‌است که از درمان دندان خانم قدمیان نفع مالی می‌برد.”

نگین قدمیان در اول خردادماه ۹۰ در یک اقدام هماهنگ به همراه ۳۹ شهروند بهایی در ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، ساری، زاهدان، کرج بازداشت شد.

خانم قدمیان پس از اتمام مراحل بازجویی به همراه ۹ تن از شهروندان بهایی به نام های نازنین نیکو سرشت، عباس طائف، آزیتا رفیع‌زاده، طلوع گلکار، پیمان کوشکباغی، احمد گلزار، حسن ممتاز، نسیم باقری و احمد بهشتی در دادسرای شهید مقدس تهران حاضر شد.

وی پس از اتمام مراحل نهایی وضعیت پرونده اش و دریافت حکم قطعی ۵ سال زندان توسط دادگاه تجدید نظر در ۲۵آذرماه ۱۳۹۶ در فرودگاه بازداشت و جهت اجرای حکم ۵ سال زندان به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهارده + 17 =