تداوم بازداشت بهنام ابرهیم‌زاده فعال کارگری در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات

بهنام ابراهیم‌زاده، فعال کارگری  که در ۲۱ آذرماه از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در منزل خود بازداشت‌شده بود، کماکان دربند ۲۰۹  این وزارتخانه، مستقر در زندان اوین بسر می‌برد.

به گزارش گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، بهنام ابراهیم‌زاده  فعال کارگری که در  شب چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷، در منزل شخصی خود در تهران از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت‌شده بود، کماکان دربند ۲۰۹ وزارت اطلاعات بسر می‌برد.

یک منبع آگاه در این رابطه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «خانواده بهنام ابراهیم زاده پس از ۱۹ روز و با پیگیری‌های انجام شده،  از سوی مقامات قضایی مطلع شدند که وی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات زیر بازجویی بسر می‌برد.»

این منبع مطلع گفت: «از دلایل بازداشت مجدد بهنام اطلاعی نداریم ولی هنگام بازداشت به اون اطلاع داده شده که ۱۸ ماه حبس به صورت غیابی برای او صادره شده است.»

پیش تر کمپین گزارش‌ داده بود که بهنام ابراهیم‌زاده در زمان بازداشت مجدد مطلع شد که در تاریخ ۲۹ آبان ۹۷ طی حکم غیابی  از سوی  دادگاه انقلاب در کرمانشاه به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم‌شده است.

بهنام ابراهیم زاده، فعال کارگری در تاریخ ۲۶ مردادماه سال جاری از سوی نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل و پس از تحمل ۲۵ روز بازداشت نهایتا با تامین وثیقه ۴۰ میلیون تومانی از این زندان آزاد شد.

این فعال کارگری تاکنون بارها از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و از سوی دستگاه قضایی به احکام سنگینی محکوم شده است.

لازم به توضیح است که بهنام ابراهیم‌زاده متولد ۱۳۵۴، در شهر اشنویه و ساکن تهران، فعال کارگری و عضو «جمعیت دفاع از کار کودکان و خیابان» پیش‌تر در خرداد ۱۳۸۹، به دلیل فعالیت مربوط به حقوق کارگران و حقوق کودکان کار بازداشت شده‌بود. وی پس از ۴ ماه بازجویی در سلول‌های انفرادی زندان اوین به بند ۳۵۰ این زندان منتقل شده‌بود و در دی‌ماه ۱۳۸۹ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۲۰ سال حبس محکوم شد که بعدها این حکم در دادگاه تجدید نظر تهران به ۵ سال کاهش یافت.

بهنام ابراهیم‌زاده در حالی که دوران حبس خود را سپری می‌کرد مجددا با پرونده‌ دیگری مواجه شد. سال ۱۳۹۳، با اتهاماتی چون «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع، تبانی و اقدام علیه امنیت ملی» و «استفاده از تجهیزات ماهواره و نگهداری پاسور» مجددا به ۹ سال و ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم پس از اعتراض و در مرحله تجدید نظر به ۷ سال و ۱۰ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و ۴۵۰ هزار تومان جریمه نقدی کاهش پیدا کرد.
در نهایت، این فعال کارگری ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶، بعد از سپری کردن ۷ سال حبس در زندان‌های اوین و رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

هشت − 3 =