حسن نایب‌هاشم در نشست وبیناری گذار؛ شرحی پیرامون قانونی موقت برای بعد از دوران فروپاشی حاکمیت

حسن نایب‌هاشم، پزشک، مدافع حقوق بشر و کنشگر سیاسی، در نشست وبیناری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (۲ دی‌ماه ۱۳۹۷) حاضر شد و به ارائه توضیحاتی پیرامون قانون اساسی طرح شده‌اش که طی سال‌های اخیر ویرایش کرده، پرداخت. از نگاه این فعال سیاسی، این قانون به صورت موقت برای بعد از دوران فروپاشی حاکمیت کنونی است: “تا زمانی که قانون اساسی جدیدِ مورد تایید مجلس موسسان تدوین شده و دموکراسی برپا شود.”

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (۲ دی‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

حسن نایب‌هاشم در نشست وبیناری گذار پیرامون طرحی که در خصوص قانون اساسی ویرایش کرده‌اند، صحبت کرده و گفت: «این طرح قانون اساسی جمهوری اسلامی است که من آن را برای یک دوران گذار از A تا Z که در انتهای مجلس موسسان تشکیل می‌شود و یک رفراندوم برگزار می‌کند».

این فعال حقوق بشر افزود: «این قانون اساسی سه جزء دارد که با سه رنگ آن را مشخص کرده‌ام شامل رنگ‌ خاکستری و سیاه و قرمز برخی وضعیت‌ها را مشخص کرده‌ام»

آقای نایب‌هاشم راجع به این ۵۴ صفحه توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: «بیشتر صفحاتی که ملاحظه می‌کنید نیاز به تغییر دارد چرا که با جوهر مذهب نوشته شده و باید خیلی از جاهای آن را بازنویسی کرد».

این فعال سیاسی راجع به اصولی که در قانون اسلامی کنونی نوشته شده صحبت کرد و از قسمت‌هایی از آن سخن گفت که باید حذف شود.

حسن نایب‌هاشم در بخشی از این نشست وبیناری، به پرسش برخی حاضران پاسخ داد.

پرسش‌هایی که بیشتر پیرامون مبحث قانون اساسی بودند. قانون اساسی که برای بعد از دوران گذار پیش‌بینی شده ‌است.

آقایان بهمن بامداد، سپهرداد گرگین و آرتا دهقان‌پور از جمله حاضرینی بودند که در این نشست سراسری سوالات خود را طرح کردند.

حسن نایب هاشم در ادامه تاکید کرد: «این قانون اساسی به صورت موقت است و فرهنگی که باید در جامعه جا بیفتد با موضوعی که اکنون هست کاملا متفاوت است».

این فعال سیاسی در آخر گفت: «اگر دقت کنید آن چیزی که در قانون اساسی طرح شده و کاری که صورت گرفته، سکولاریزه شدن آن است، چرا که ما باید به سمت جامعه ای برویم که سکولاریزه باشد. اما این قانون اساسی کنونی جمهوری اسلامی از اساس غیرقانونی است».

برای مطالعه فایل پی‌دی‌اف قانون اساسی ویرایش شده توسط حسن نایب‌هاشم که در این جلسه وبیناری توضیح داد به این قسمت مراجعه کنید: (پیش از دانلود و مطالعه این فایل پی‌دی‌اف سخنان آقای نایب‌هاشم را در ویدئو یا فایل صوتی انتهای همین مطلب دنبال کنید و نظرات خود را در این خصوص در جلسات بعدی طرح نمایید.)

فایل پی‌دی‌اف قانون اساسی ویرایش شده توسط آقای نایب‌هاشم

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان حسن نایب‌هاشم، در جریان نشست وبیناری گذار در روز ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (۲ دی‌ماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × دو =