فرهاد میثمی، نیاز فوری به رسیدگی پزشکی دارد

فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی محبوس در زندان اوین، علی‌رغم آنکه به اعتصاب غذای خود پایان داده‌است، اما کماکان در وضعیت “جسمانی وخیمی” به‌سر می‌برد.

به گزارش گذار، مادر فرهاد میثمی، روز چهارشنبه ۵ دی‌ماه فرزندش را ملاقات کرده و می‌گوید که “وضعیت جسمانی او کماکان وخیم و نیاز فوری به رسیدگی پزشکی دارد.”

صدیقه پیش‌نماز گفته‌است: «فرزندم در سلول انفرادی بهداری زندان اوین بدون درمان و تجهیزات پزشکی لازم رها شده و شرایط خوبی ندارد و باید سریع‌تر به بیمارستان منتقل شود».

یک منبع مطلع به نقل از خانم پیش‌نیاز در خصوص ملاقات روز گذشته این مادر و فرزند به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «مادر آقای میثمی به شدت نگران وضعیت فرزندش است و می‌گوید “رنگ پسرش پریده بود و او به پوست و استخوان تبدیل شده” و اینها را ناشی از اثرات اعتصاب غذای طولانی مدت پسرش می‌داند».

محمد مقیمی، وکیل مدافع فرهاد میثمی، از برگزاری غیرعلنی جلسه رسیدگی به اتهامات موکلانش، طی روز چهارشنبه ۲۸ آذرماه، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی صلواتی، خبر داده و به کمپین گفته‌بود: «جلسه رسیدگی به اتهامات دو موکلم آقایان رضا خندان و دکتر فرهاد میثمی، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی بصورت غیرعلنی برگزار شد. روال عادی پرونده طی شد. اتهامات تفهیم شد و البته ما هم دفاعیات خود را ارایه دادیم و در آخر، دادگاه ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرد. بنابراین ما منتظر هستیم که ظرف مهلت قانونی، رای دادگاه صادر شود».

فرهاد میثمى، پزشک و فعال مدنی، نهم مردادماه بازداشت شد و یک روز پس از بازداشتش از دهم مردادماه در اعتراض به بازداشت و اتهاماتی که به او تفهیم شده‌بود، دست به اعتصاب غذا زد. او ۲۰ روز در سلول انفرادی در بند ۲۰۹ سپری کرده و پس از آن به بند چهار (عمومی) زندان اوین منتقل شد.

سه اتهام به این فعال مدنی در شعبه هفتم دادسرای اوین تفهیم شده است. وی متهم به “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور با تحریک زنان به حضور خیابانی با سر لخت”، “تبلیغ بر علیه نظام” و “توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضرروی اسلام” شده است. اما مصادیق این سه اتهام مشخص نیست.

او چهارشنبه ۴ مهرماه با توسل به خشونت از بند عمومی زندان اوین به اتاقی در مجاورت بهداری این زندان منتقل شد.

از دیگر خواسته‌های فرهاد میثمی صدور قرار منع تعقیب برای رضا خندان، بود. آقای میثمی پس از آزادی رضا خندان از زندان اوین در روز ۱۳ شهریورماه به اعتصاب غذای خود پایان داد.

گفتنی است، پیش از این وزارت امور خارجه آمریکا، بازداشت فرهاد میثمی را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری‌اش شده‌بود.

این وزارتخانه روز جمعه ۱۶ آذرماه در پیامی توییتری در خصوص فرهاد میثمی، فعال مدنی نوشته‌بود: «ایالات متحده بازداشت خودسرانه دکتر فرهاد میثمی را محکوم می‌کند. ما عمیقا نگران وضعیت سلامت رو به وخامت وی هستیم و از رژیم ایران می‌خواهیم او را فورا آزاد کند.»

فرهاد میثمی، ۴۸ ساله، فعال مدنی، معلم و پزشک است. او در دهه ۷۰ و ۸۰ کتاب‌های درسی و آموزشی کنکور را در انتشارات آینده‌سازان منتشر کرد و در سال‌های اخیر به عنوان فعال مدنی در بسیاری از تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در حمایت از حقوق زندانیان و علیه حجاب اجباری شرکت داشته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

4 × 2 =