ممانعت از درمان سعید شیرزاد زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر که از درد شدید کلیه رنج می‌برد و در آزمایشات پزشکی، اخیرا “کیستی” در یکی از کلیه‌هایش، مشاهده‌شده، نیاز به درمان، در مراکز تخصصی خارج از زندان دارد، با این حال از اعزام او به مراکز درمانی خودداری می‌شود.

به گزارش گذار، با وجود تایید پزشک، مبنی بر نیاز به درمان سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج، در مراکز تخصصی خارج از زندان، مسئولان این زندان و دادستانی از صدور مجوز لازم برای اعزام وی به بیمارستان خودداری می‌کنند. گفته شده در صورت عدم درمان فوری و به موقع این زندانی سیاسی، احتمال عفونت و آسیب‌دیدگی کلیه‌هایش بیشتر خواهد شد و کلیه راست نیز از کار خواهد افتاد.

یک منبع مطلع به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در همین خصوص گفت: «آقای شیرزاد، پیش از این در روز شنبه ۱۰ آذرماه ۹۷، به دلیل درد شدید در ناحیه کلیه به بیمارستان مدنی کرج انتقال یافت و مشخص شد که در یکی از کلیه‌هایش یک “کیست” وجود دارد و کلیه سمت راست، به صورتی غیرطبیعی، ۲۵ درصد (۳سانتیمتر) نسبت به کلیه سمت چپ کوچک‌تر شده‌است و یک هفته پس از آن نیز بدلیل درد شدید کلیه بصورت اورژانسی به بیمارستان اعزام شد و طبق نظر پزشک باید سریعا به متخصص کلیه مراجعه کند ولی علیرغم گذشت بیش از سه هفته از تشخیص اولیه، دادستانی از صدور مجوز اعزام به بیمارستان خودداری می‌کند».

این منبع در ادامه گفت: «بنا به گفته پزشک در صورت عدم درمان فوری کلیه چپ به دلیل کیست موجود به مرور زمان دچار عفونت و آسیب دیدگی بیشتر خواهد شد و در صورت عدم درمان و انجام آزمایشات تکمیلی احتمال از کار افتادگی کلیه راست نیز وجود دارد».

از سوی دیگر بنا به گفته‌ی خانواده های زندانیان سیاسی و گزارشات رسیده از زندان رجایی‌شهر مدت‌ها است که دادستانی تمامی اعزام‌های پزشکی را لغو کرده و آقای رستمی دادیار این زندان، در مقابل اعتراض خانواده‌ها بدون هیچ توضیحی، اقدام به جلوگیری از رسیدگی پزشکی زندانیان نموده، از جمله زندانیانی که در این مدت از اعزام آنها ممانعت شده می‌توان به حسن صادقی، مجید اسدی، شهرام پورمنصور، فرهنگ پور منصور، آرش صادقی و ابوالقاسم فولادوند اشاره کرد.

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر و عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان که تاکنون بارها دست به اعتصاب غذاهای طولانی و مکرر زده از ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۳ در بازداشت به سر می‌برد. او بیش از ۲ ماه را در بند ۲۰۹ زندان اوین در انفرادی و بدون داشتن ارتباط با خانواده و وکیل خود به سر برد.

دادگاه این فعال سیاسی، ۲۱ شهریور ۹۴ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش برگزار شد. وی در نهایت به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم و حکم صادره در روز چهارشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۴ به وکیل وی ابلاغ شد.

مصداق های اتهامی که در صدور رای دادگاه مد نظر گرفته شده بود عمدتا مربوط به فعالیت های مدنی وی از جمله دیدار با خانواده های زندانیان سیاسی و گزارشگری از وضعیت حقوق بشر بود.

«سعید شیرزاد» که به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌بود، در پرونده‌ای دیگر در ارتباط با کمک به مردم زلزله زده “اهر” در آذربایجان شرقی، به یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و محکومیت وی به ۶ سال افزایش یافت.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

ده + نوزده =