گزارشی از آخرین وضعیت یک شهروند بهایی در زندان شیراز

حسن ممتاز، شهروند بهایی در حالی محکومیت ۵ سال حبس خود را در زندان عادل آباد شیراز سپری می‌کند که باوجود داشتن بیماری قلبی تاکنون از حق درمان و اعزام به مراکز درمانی محروم مانده است.

حسن ممتاز شهروند بهایی محبوس در زندان عادل آباد شیراز، دارای سابقه بیماری قلبی است و نیاز به مراقبت های پزشکی دارد؛ بر اساس گزارشاتی که کمپین از زندان عادل آباد شیراز دریافت کرده تا لحظه تنظیم این گزارش قاضی پرونده به درخواست وی بابت مداوای بیماری قلبی اش سر باز زده است.

حسن ممتاز در خردادماه سال ۹۰ در یک اقدام هماهنگ به همراه ۳۹ شهروند بهایی در ارتباط با دانشگاه مجازی بهاییان در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، ساری، زاهدان، کرج بازداشت شد.

آقای ممتاز پس از اتمام مراحل بازجویی به همراه ۹ تن از شهروندان بهایی به نام های نازنین نیکو سرشت، عباس طائف، آزیتا رفیع‌زاده، طلوع گلکار، پیمان کوشکباغی، احمد گلزار، نگین قدمیان، نسیم باقری و احمد بهشتی در دادسرای شهید مقدس تهران حاضر شد.

او پس از اتمام مراحل نهایی وضعیت پرونده اش در آذرماه سال ۹۶ از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۵ سال زندان محکوم شد؛ حکم صادره در دادگاه تجدید نظر مورخ ۲۵ آذرماه ۱۳۹۶ عینا تایید شد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در حالی مدعی شد کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب‌شان شغل خود را از دست داده‌‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

فعالان حقوق بهائیان معتقدند، شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند و بسیاری از شهروندان بهایی صرفا به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از سوی نیرو های امنیتی بازداشت و زندانی می‌شوند.

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

6 + ده =