سپهرداد گرگین در نشست وبیناری گذار؛ صحبتی پیرامون یافتن راه‌کارهایی برای رسیدن به دموکراسی و گذار از استبداد

سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر ساکن کانادا، در وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی روز یک‌شنبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (۲ دی‌ماه ۱۳۹۷) از همه فعالان سراسر جهان خواست که برای یافتن راه‌کارهای رسیدن به دموکراسی تلاش کنند و پیشنهادات خود را در این خصوص طرح کرد.

به گزارش گذار (سامانه دموکراسی و داد)، وبینار سراسری گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی، با موضوع راهکارهای میدانی برای گذار خشونت پرهیز از استبداد اسلامی به دموکراسی، در جهت حمایت و شرکت فعال ایرانیان خارج از کشور از جنبش اعتراضی برای تغییرات بنیادی در حاکمیت سیاسی، با حضور جمعی از کنشگران مدنی، صاحب‌نظران و فعالان سیاسی، شامگاه یک‌شنبه ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (۲ دی‌ماه ۱۳۹۷) برگزار شد.

سپهرداد گرگین، در ابتدای این نشست وبیناری از همه مردم و فعالان خواست که به کمک توده‌هایی که در این روزها برای آزادی و زندانی انسانی مبارزه می‌کنند، بیایند و غزلی از خودشان را در همین خصوص خواند.

وی گفت:‌ «اولین موضوعی که به آن اشاره می‌کنم، مسئله خانمی است که چینی است و در کانادا دستگیر می‌شوند و گویا در کمپانی خودشان یک‌سری وسایل جاسوسی را به ایران داده و چون در کانادا بازداشت شده، آمریکا خواسته که او را به دادگاه آمریکا بفرستند و پای دولت انگلستان هم در میان است، اما دولت چین آمده در مقابل چند دیپلمات کانادایی را بازداشت کرده و در واقع گروگان‌گیری کرده و به موضوعی بین‌المللی بدل شده که ایران اصلا سر و صدای آن‌را در نیاورده‌است».

آقای گرگین در ادامه افزود: «نیاز است که از همه احزاب جمع شوند و راجع به همین قضیه پیگیری‌های لازم را بکنند و شفاف‌سازی کنند».

این فعال سیاسی در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: «صحبت بر سر تهدید ایران است که گفته نیروهای آمریکایی زیر تیررس موشک‌های آن‌هاست و متاسفانه ممکن است در این بین برخی قربانی شوند».

وی گفت: «به عنوان یک ایرانی می‌خواهم که یک مقداری از شکوه کردن‌های خود دست برداریم و به دنبال راه‌کاری باشیم برای گذار از این حکومت، تا یک حالت دموکراتیک، انسانی و بهتر در مملکت ما به وجود بیاید».

آقای گرگین به عنوان نمونه به این موارد برای یافتن راه کارهایی برای گذار اشاره کرد:

“به عنوان مثال بیاییم صحبت کنیم که قدرت سیاسی چیست؟ چه راه‌کارهایی را باید به وجود بیاوریم تا از تمرکز قدرت سیاسی جلوگیری کنیم؟

چطور می‌توانیم قدرت اجتماعی را حاکم بر قدرت سیاسی کنیم؟

چه نهادهایی باید تشکیل شود تا قدرت اجتماعی به وجود آید؟

از نظر فرهنگی چه کاری می‌توانیم بکنیم؟!

چه ضوابط و معیارهایی را باید مورد سنجش قرار دهیم تا در نهادهای مردمی تعلیمات لازم داده‌شود؟

راه‌کارهای اجرایی برای جلوگیری از به قدرت رسیدن افراد خودمحور کدامند؟”

سپهرداد گرگین، متولد ۱۳۳۷، ساکن اکویل کانادا است. او از جمله رهبران معترضان سیاسی در دوران انقلاب ۱۳۵۷ بود که پس از بازداشت و خطر جانی از ایران خارج و به کشور کانادا پناهنده شد.

این فعال سیاسی از جمله فعالان فرهنگی و سیاسی شناخته شده در اکویل کاناداست و همچنان در حوزه یاری و حمایت از پناهندگان در سالیان اخیر فعالیت دارد.

از سپهرداد گرگین، فعال سیاسی و شاعر، در بسیاری از نشریات، اشعار، یادداشت‌ها و مقالات گوناگون و کتاب‌های «ترانه‌ها و آرزوها»، «دفتر زندگی»، «به پیروان» و «بر بال غزل» منتشر شده است.

گذار از استبداد اسلامی به دموکراسی با مدیریت رضا بدیعی، گفتمانی با شرکت و حضور تلاشگران دموکراسی‌خواه و مدافعان حقوق بشر است که در راستای بررسی راهکارهای گذار از حکومت اسلامی به دموکراسی، در دومین و چهارمین یکشنبه هر ماه به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی و مدافعان حقوق بشر ایرانی ضمن تبادل نظر و همفکری، درباره هماهنگی کنش‌ها و یافتن راهکارهای استقرار دموکراسی در ایران در این نشست‌ها همراهی می‌کنند. (برای شرکت در وبینار بعدی به بخش اطلاعیه مراجعه نموده یا اینجا را کلیک کنید.)

در ادامه فایل صوتی و تصویری مربوط به بخش‌هایی از سخنان سپهرداد گرگین، در جریان نشست وبیناری گذار در روز ۲۳ دسامبر ۲۰۱۸ (۲ دی‌ماه ۱۳۹۷) آمده است. (ضمنا فایل‌های مربوطه را از تلگرام و اینستاگرام گذار نیر دنبال کنید.)

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

چهار × چهار =