اخراج بدیع صفاجو، شهروند بهایی از دانشگاه

بدیع صفاجو، دانشجوی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد.

به گزارش گذار، روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه، بدیع صفاجو، دانشجوی ترم ۷ دوره کارشناسی مهندسی شیمی، از دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت: «این دانشجو روز گذشته در جلسه یکی از امتحانات پایان ترم خود حاضر شده‌بود که مسئولان دانشگاه به او اطلاع دادند؛ “اخراج شده‌است”».

این منبع افزود: «آقای صفاجو، پس از پیگیری از طرف مسئول مربوطه متوجه می‌شود که به دلیل بهایی‌ بودن از دانشگاه اخراج شده‌است».

لازم به توضیح است که اخیرا نیز سما نظیفی دانشجوی معماری دانشگاه آزاد واحد شهریار از شهروندان بهایی به دلیل باورهای دینی خود از ادامه تحصیل در این دانشگاه محروم شد.

گفته شده این دو شهروند بهایی هر دو از دانشجویان برتر دانشگاه خود بوده‌اند.

بر اساس مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

پیش‌تر دو نماینده مجلس شورای اسلامی، به نام‌های علی مطهری و محمود صادقی از تعارض مصوبه شورای انقلاب فرهنگی مورخه اسفند سال ۱۳۶۹ که شهروندان بهائی را از تحصیل در دانشگاه محروم می‌کند، با قانون اساسی کشور سخن گفته بودند. با این حال اخراج و منع تحصیل شهروندان بهایی ادامه دارد.

طی ماه‌های اخیر بیش از ۶۰ دانشجوی بهائی به دلیل بهائی بودن از ورود به دانشگاه‌های ایران محروم شده و ده‌ها تن نیز در حین تحصیل با اخراج مواجه شده‌اند.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی توسط حکومت ایران اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهاییت را به عنوان دین یا مذهب به رسمیت نمی‌شناسد، از این رو بازداشت و زندانی کردن بهاییان نیز در طول چهار دهه کماکان ادامه داشته است.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

نوزده − 3 =