وزارت اطلاعات از استرداد مریوان کرکوکی شهروند زندانی اهل عراق به کشورش جلوگیری می‌کند/ گزارشی از آخرین وضعیت این زندانی تبعه عراق

وزارت اطلاعات ایران، از استرداد «مریوان کرکوکی»، زندانی سنی مذهب اهل عراق، به کشورش جلوگیری می‌کند.

به گزارش گذار، مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن)، پیش‌تر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، به ریاست قاضی «مقیسه»، به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شد که پس از ۳ سال، قانون تجمیع جرایم شامل وی شده و حبس او به ۷ سال و نیم کاهش یافت. وی اکنون در هفتمین سال از حبس خود در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجایی‌شهر کرج، به‌سر می‌برد و گفته شده، وزارت اطلاعات از استرداد این زندانی اهل سنت به کشورش جلوگیری می‌کند.

یک منبع مطلع در خصوص این زندانی به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، گفت: «پیش‌تر به دفعات به وی وعده داده شد که هرگاه توافقی، بین ایران و عراق در استرداد زندانیان صورت بگیرد، شامل حال وی خواهد شد و او را تحویل مسئولان مربوطه، در عراق خواهند داد. اما پس از توافق صورت گرفته، مبنی بر اینکه هر کدام از زندانیان می‌توانند، ادامه محکومیت‌شان را در کشور خود سپری کنند، وزارت اطلاعات از تحویل این زندانی به کشورش ممانعت کرده و اعلام کرده ” چنین فردی زندان‌های ایران وجود ندارد”».

این منبع افزود: «مریوان کرکوکی، با نام “نجف عبدالرحمن” در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس است و وزارت اطلاعات از این امر کاملا با خبر است که “نجف عبدالرحمن” همان “مریوان کرکوکی” است».

شنیده‌ها حاکی از آن است که این زندانی سنی مذهب، تا کنون حدود ۲۰ نامه به “دادستان”، “دادیار”، “مسئولان قوه قضاییه”، “وزارت اطلاعات” و “سفارت عراق” جهت رسیدگی به وضعیتش نوشته، اما هیچ‌‌یک به دست مسئولان مربوطه نرسیده‌است.

بنا به اظهارات، این زندانی اهل کرکوک، در ۱۶ سالگی به هدف رفتن به اروپا وارد ایران شد و در ۹ آذر ماه ۱۳۹۱ در تهران به دلیل اقامت غیرقانونی و نداشتن پاسپورت بازداشت و پس از یک‌شب، از آگاهی شاپور به زندان اوین انتقال داده‌شد.

این شهروند کُرد سنی مذهب تبعه عراق که هم اکنون، در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس است، مدت ۷ ماه را در انفرادی‌های وزارت اطلاعات در بند ۲۰۹ اوین سپری کرد. و در طول این مدت، زیر فشار وزارت اطلاعات و شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفت و سپس به زندان امنیتی میدان نفت کرمانشاه منتقل شد و مدت ۴۰ روز در آن زندان به شدت تحت فشار بود.

سپس وی را به سالن ده زندان رجائی‌شهر کرج انتقال دادند و پرونده‌ی او برای دادرسی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب ارجاع داده‌شد.

این در حالی بود که وزارت اطلاعات، این زندانی را از حق داشتن وکیل محروم کرده و همینطور درخواست‌های مکررش جهت اطلاع به سفارت عراق و نماینده حکومت اقلیم کردستان رد شد.

این زندانی اهل عراق، توسط قاضی مقیسه، در دادگاهی غیرعلنی، محاکمه شد و با وجود رد کردن همه اتهامات طرح شده علیه خودش، دادگاه، او را به ارتکاب ۸ فقره جرم امنیتی محکوم کرد و به ۳۳ سال و ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. از جمله اتهاماتی که به آقای کرکوکی تفهیم شد، می‌توان، “اقدام علیه امنیت کشور”، “حمل سلاح جنگی”، “استفاده از لباس نظامی” و تهدید با سلاح” را برشمرد.

منابع آگاه گفته‌اند: «قاضی پرونده بدون روشن کردن مصداق اتهامات مذکور و اثبات ادله و با وجود انکارهای آقای کرکوکی، او را محکوم به ۳۳ سال و ۳ ماه حبس کرد و با وجود اعتراض‌های پی در پی وی، مراجع قضایی، اعتنایی به سخنان او نکرده و در نهایت حکم صادر شده، در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد».

لازم به توضیح است؛ قانون تجمیع جرایم (ادغام) شامل حکم صادره شد و حکم او به ۷ سال و نیم کاهش یافت.

وی اکنون در هفتمین سال از حبس خود در زندان رجایی‌شهر کرج به‌سر می‌برد و گفته شده، وزارت اطلاعات از استرداد این زندانی اهل سنت به کشورش جلوگیری می‌کند.

او که در اندرزگاه ۷ سالن ۲۱ زندان رجایی‌شهر محبوس است، از تماس تلفنی و ملاقات محروم بوده و مدت‌هاست، به خانواده او اجازه داده‌نشده، وسایل شخصی‌اش، مانند لباس و مایحتایج اولیه را تحویل او دهند.

مریوان کرکوکی، پدر و عموی خود را در کشتارهای دسته جمعی انفال سال ۸۸ میلادی از دست داده است و مادرش نیز بر اثر بیماری و کمبود امکانات پزشکی در سال ۱۹۹۵ فوت کرده است.

خانواده این زندانی، از سازمان‌های حقوق بشری خواسته‌اند که جهت استرداد وی به عراق یا آزادی او اقدامی فوری انجام دهند.

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

20 + 17 =