مادر لطفی (نماد خاوران) درگذشت

فروغ تاجبخش (مادر لطفی)  ساعت پنج و نیم عصر روز یک‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۹۷ در بیمارستان توس تهران درگذشت.

او یکی از برجسته‌ترین چهره‌ها و نمادهای خاوران و مادر انوشیروان لطفی زندانی سیاسی بود.

فروغ تاجبخش از شناخته‌شده‌ترین مادران خاوران، با وجود تهدید صریح و شدید خانواده‌ اعدام‌شدگان تابستان ۱۳۶۷ مبنی بر سکوت درباره اعدام فرزندان‌شان و ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم و یادبود برای اعدام شدگان، هرگز به سکوت تن نداد و بارها به همراه خانواده دیگر زندانیان سیاسی اعدام شده، به خاوران رفت.

وی جزو نخستین کسانی بود که پرده از راز اعدام‌های سیاسی در دهه ۶۰ و دفن دسته جمعی اعدام شده‌ها برداشت و با ارسال عکس‌هایی از گورهای جمعی خاوران به نشریات خارج از کشور، خبر این اعدام‌ها را آشکار کرد.

به نوشته عدالت برای ایران، او یکی از نخستین شاهدان گور دسته‌‌جمعی خاوران و اجساد دفن شده در آن بود که نخستین مواجه‌اش با این گور دسته‌جمعی را این‌گونه روایت می‌کند: «روز چهلم انوش شد. رفتیم و گل گذاشتیم. یک دفعه خواهر من گفت: اى واى این دست چیه اونجا افتاده؟ برگشتیم و نگاه کردیم و دیدیم بله دستى از خاک بیرون زده است. جوان‌ها را سطحى خاک کرده بودند. همه‌‌ زن‌ها داد زدند. فردى با خودش دوربین آورده بود، تا دید شرایط این طورى شده و مادرها داد مى‌زنند، عکس گرفت. خود من پیکر تعدادى از جوان‌ها را دیدم، جوانى که تیرى در پیشانى‌اش زده شده بود. بعد سریع، ماشین گشت آمد. دوربین را قایم کردند. بعدها شنیدم که یک روز صبح با پروژکتور آمده‌اند و عکس گرفته‌اند. اما سرى اول مربوط به همان روز بود که به دست کسانى که مى‌خواستند ببینند، رسید.»

فرزند خانم لطفی، انوشیروان لطفی، از اعضای رهبری سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) بود که در سال ۶۲ بازداشت و در خرداد ۶۷ اعدام شد. او از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ هم در نظام پهلوی به جرم عضویت در سازمان چریک های فدایی خلق ایران، حبس ابد را سپری می‌کرد که با پیروزی انقلاب ۵۷، آزاد شده بود.

 

دیدگاهی بنویسید

لطفا دیدگاه خود را در اینجا بنویسید
لطفا نام خود را در اینجا بنویسید

دو × 4 =